Wiadomości

Chevron ogranicza zaangażowanie w segmencie rafineryjnym

Światowy gigant na rynku naftowym, amerykańska firma Chevron planuje poważnie ograniczyć swoje zaangażowanie w segment rafineryjny. Według nieoficjalnych doniesień zapowiadane są zwolnienia pracowników oraz rozważane wyjście z niektórych rynków.

Jak na razie nie wiadomo, o jakie rynki miałoby chodzić. Dotychczas wiele kontrowersji wzbudzały np. inwestycje w delcie Nigru, gdzie lud Ogoni od lat protestuje przeciw dewastacji środowiska, powodowanemu przez globalne koncerny wydobywcze. Chevron należy też do grona firm, które osiągnęły zyski na wojnie w Iraku – koncern otrzymał tam licencję na wydobycie.

W naszym kraju w grudniu ub.r. Chevron Polska Exploration and Production Sp. z o.o otrzymała od Ministra Środowiska zgodę na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego w rejonie „Zwierzyniec” (okolice Zamościa w województwie lubelskim). Koncesja została udzielona na 5 lat. W tym czasie miano prowadzić prace poszukiwawczo-rozpoznawcze na obszarze o powierzchni ok. 800 km2. W celu odkrycia nowych złóż węglowodorów planowano bezinwazyjne badania, pozwalające uzyskać przestrzenny model wgłębnej budowy ziemi za pomocą odbitych od skał fal sejsmicznych (sejsmika 2D i 3D) oraz wiercenia do głębokości ok. 3500 m.

- Udzielenie koncesji dla kolejnego światowego „giganta” na rynku nafty i gazu, jakim jest Chevron świadczy o poważnym zainteresowaniu poszukiwaniem złóż gazu ziemnego w Polsce i zbliża nas do poznania odpowiedzi na pytanie: Czy nasz kraj może liczyć na dodatkowe źródła tego surowca pochodzące z niekonwencjonalnych złóż gazu? – komentował to wydarzenie dla portalu wn.pl Podsekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju - Henryk Jacek Jezierski.

W ostatnich 2 latach Ministerstwo Środowiska udzieliło 30 koncesji na poszukiwanie rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce między innymi firmom ExxonMobil, Lane Energy, Marathon Oil.


(opr. zp na podstawie wnp.pl)źródło: wnp.pl

Wróć