Wiadomości

Parafiny spólki Lotos podbijają rynek

Chociaż do szczytu sezonu zakupowego świec i zniczy pozostało jeszcze kilka miesięcy, specjalizujące się w ich produkcji zakłady pracuję pełną parą. Według szacunkowych danych w tym roku podobnie jak w kilku poprzednich latach krajowy rynek świec i zniczy zamknie się na poziomie 150-160 tys. ton wyrobów. Mniej więcej połowa produkcji ulokowana zostanie na rynku krajowym.Jeszcze w tym roku może dojść do zasadniczych zmian w grupie producentów tych wyrobów. Zmian, które będą miały wpływ na produkcję i sprzedaż w najbliższych latach. Lotos mając na uwadze perspektywy rozwoju swoich spółek zależnych zdecydował się na wprowadzenie inwestora branżowego do spółki Lotos Parafiny. Wśród rozważanych opcji znajduje się zarówno współpraca przy wszystkich obszarach działania spółki, jak i tylko w wydzielonym segmencie świec i zniczy.  Warto podkreślić, że w ubiegłym roku Jednostka Biznesu Świec Lotos Parafiny wypracowała aż 30 proc. przychodów całej spółki.

W kraju do najważniejszych odbiorców zniczy należy m.in. koncern Jeronimo Martins. Dynamicznie rośnie także eksport, produkowanych w Polsce świec, do Niemiec, Czech i krajów skandynawskich. Lotos Parafiny obecne są również na rynku rosyjskim i angielskim.
Koncentrujemy się na produktach private labels dla krajowych i zagranicznych odbiorców. To duże i rentowne kontrakty – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes LOTOS Parafiny. – Przemysł, w odróżnieniu od produkcji detalicznej, jest jednak ciekawszy i co najważniejsze pozwala na stabilny rozwój spółki. Lotos Parafiny to dziś przede wszystkim renomowany dostawca emulsji parafinowych, wosków dla przemysłu gumowego, antyzbrylaczy i wysokomarżowych specyfików. Łącznie do odbiorców przemysłowych trafia ponad 70 proc. produkcji firmy. To jednak nie oznacza, że z dnia na dzień zaczniemy ograniczać naszą aktywność na rynku świec i zniczy. Mamy na nim zbyt dobrą pozycję i zbyt wiele ciekawych kontraktów jest w zasięgu ręki, aby podejmować pochopne działania . Doszliśmy jednak do granicy samodzielnego rozwoju, aby rozwijać dalej tę produkcję zarówno ilościowo, jak i technologicznie konieczne są dalsze inwestycje – podsumowuje Piotr Ociepka, Dyrektor Jednostki Biznesu Świec Lotos Parafiny. 

Ta część produkcji spółki jest ulokowana w Czechowicach-Dziedzicach. W nowoczesnej hali pracują linie produkcyjne niemieckiej firmy Weissbach. – To, co możemy na nich produkować, ogranicza tylko nasza wyobraźnia i oczekiwania rynku – zapewnia prezes Tomczyk. Ostatnie 18 miesięcy to dla spółki płynna zmiana profilu działalności i wkroczenie w segment produktów wysokoprzetworzonych, dla przemysłu o znacznej dynamice rozwoju.  – Nie chcąc ograniczać produkcji świec, za zgodą Grupy Lotos S.A., naszego właściciela, podjęliśmy decyzje o poszukiwaniu strategicznego partnera dla dalszego rozwoju działalności. Rozważamy różne opcje i koncepcje współpracy, tym bardziej, że obok kadry, doświadczenia i zabezpieczenia surowcowego, mamy do zaoferowania niebagatelna część rynku – kończy prezes Tomczyk.

Lotos Parafiny Sp. z o.o. to jeden z największych w Europie producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Najważniejszą pozycję produkcyjną spółki stanowią obecnie parafiny zniczowe oraz masy parafinowe przemysłowe. Lotos Parafiny zajmują się także  działalnością detaliczną w ramach  projektowania i produkcji świec pod marką PROMETEO, zarówno w asortymencie maszynowym, jak i ekskluzywnym (produkcja ręczna). Firma posiada dwie fabryki – w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle. Postępujące w otoczeniu rynkowym zmiany, obejmujące ograniczenie podaży surowców i zmiany jakościowe dostępnych gaczy parafinowych sprawiły, że spółka przemodelowała swoją strukturę działalności i zwiększyła zakres świadczonych usług o współpracę z przemysłem oponiarskim, gumowym, drzewnym i budowlanym.

ŻRÓDŁO: biuro prasowe Grupy Lotos

Wróć