Wiadomości

A. Czerniak: Cena ropy naftowej może spaść do 15 dolarów za baryłkę

Ropa naftowa może kosztować nawet 15 dolarów za baryłkę – uważa Adam Czerniak z Polityki Insight. W dłuższym terminie obecne ceny są jednak nie do utrzymania. Powodem jest nierównowaga panującą na rynku. Wkrótce część producentów ropy będzie prawdopodobnie zmuszona do zaprzestania produkcji, co przełoży się na spadek podaży i wzrost cen w okolice 50 dolarów. 

– Sytuacja na rynku surowcowym, zwłaszcza na rynku ropy naftowej, opiera się w tej chwili na samych niewiadomych. W krótkim okresie, w najbliższych miesiącach, możliwe jest, że cena ropy jeszcze będzie dalej spadać i tutaj poziom 15 dolarów za baryłkę jest możliwy – mówi agencji informacyjnej Newseria Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight.

Ekspert tłumaczy, że poziom 15 dolarów stanowi przeciętny koszt, po jakim ropę naftową mogą wydobywać kraje położone w regionie Zatoki Arabskiej, takie jak Arabia Saudyjska, Iran czy Katar. Koszty wydobycia ropy naftowej, jakie ponoszą inne kraje, są już znacznie wyższe. W przypadku Wenezueli czy Ekwadoru jest to już ok. 20 dolarów za baryłkę. Natomiast dla Stanów Zjednoczonych, czyli największego producenta ropy na świecie, przeciętny koszt szacowany jest na ponad 50 dolarów.

Źródło: Newseria

 

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa    

(opr.pb)

Wróć