Wiadomości

A.Kurowski: Do końca 2017 r. wszystkie terminale POS mają być zbliżeniowe


Adrian Kurowski, dyrektor Visa Europe w Polsce ocenił w czasie konferencji "Obrót bezgotówkowy - jak wdrożyć model szwedzki na rynek polski?" zorganizowanej w Warszawie, że płatności kartami Visa w Polsce dynamicznie rosną w dużej mierze dzięki zbliżeniowości (wzrost o ponad 44% ilościowo i o ponad 20% wartościowo w ostatnim roku sprawozdawczym). Do końca 2017 r. wszystkie terminale POS mają być zbliżeniowe, a "to wydarzenie na skalę europejską" - podkreślił.  

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w Polsce posiadacze kart Visa mogą korzystać z niemal 470 tys. terminali POS. Płatność zbliżeniową umożliwia 84% z nich. Pod względem płatności zbliżeniowych Polska jest europejskim liderem – stanowią one ponad połowę wszystkich transakcji z wykorzystaniem kart Visa. 

Mimo takich wyników dyrektor Visa Europe w Polsce przyznał, że jesteśmy "dopiero na początku drogi". Zapowiedział ściślejszą współpracę z detalistami i wskazał na "białe plamy w płatnościach publiczno-prawnych". Są nimi podatki, cło, akcyza, mandaty karne, opłaty sądowe, opłaty za usługi publiczne czyli obszary, w których jest bardzo dużo przestrzeni na rozwój płatności bezgotówkowych. Wkrótce płatności kartą mają być możliwe w urzędach Poczty Polskiej. Według Adriana Kurowskiego stanie się tak najpóźniej w czerwcu 2016 r. 

"Ostatnie działania Ministerstwa Rozwoju i wzorce procesów czerpane ze współpracy ze Szwecją przyczynią się do pełnego otwarcia Polski na płatności bezgotówkowe" - ocenił Adrian Kurowski.

Źródło: PAP

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne” 

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa 

(opr. pb)

Wróć