Prawo

ABE zatrzymało Ryszarda P. za oszustwa VAT w handlu panelami fotowoltaicznymi


1 sierpnia 2018 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali Ryszarda P., podejrzanego o przestępstwa związane z obrotem panelami fotowoltaicznymi na terenie Polski. Wynikające z tego procederu straty Skarbu Państwa szacowane są na około 7 mln złotych.

Ryszard P. to bliski współpracownik Przemysława M. zatrzymanego w lipcu w tej sprawie. Zatrzymanie związane jest ze śledztwem w sprawie wyłudzenia dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie przez firmę Przemysława M. i Ryszarda P.

Utworzone w celu udziału w przestępczym procederze firmy, tzw. „słupy”, uczestniczyły w handlu panelami fotowoltaicznymi z faktycznie istniejącymi na rynku podmiotami. Poświadczając nieprawdę w fakturach VAT oraz dokonując przelewów bankowych, spółki te dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia paneli. Nierzetelne dokumenty potwierdzające obrót handlowy z podmiotami zarejestrowanymi na terenie Czech i Słowacji, były podstawą do ubiegania się o zwrot nienależnego VAT.

Ryszardowi P. przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wyłudzenia zwrotu podatku VAT oraz dotacji z PARP i przestępstw skarbowych.

Wobec podejrzanego sąd zastosował 2-miesięczny areszt tymczasowy. - Ryszard P. to już kolejna osoba zatrzymana w tym śledztwie. Wcześniej ABW wraz z CBA zatrzymały 4 inne osoby, podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej VAT. Wspólne śledztwo ABW i CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu - informuje Polską Izbę Paliw Płynnych Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

Źródło: ABW

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='4818') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('4818')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}