Wiadomości

Bałkańskie inwestycje Gazpromu


Szef NIS, Kirił Krawczenko, oznajmił, że w 2014 r. jego firma wyda na inwestycje ok. 1 mld USD. Połowa tej sumy zostanie wydana na rafinerię w Pancevo, reszta – na zwiększenie zapasów ropy i modernizacji stacji paliw. Większość potrzebnych środków finansowych na lata 2010/2011 pochodzi z rosyjskiej centrali. Reszta ma być finansowana z wpływów własnych NIS.

Monopol na wyroby ropopochodne na rynku lokalnym NIS ma od 1999 roku, kiedy to bombardowania NATO poważnie uszkodziły dwie z jego rafinerii. Rząd Serbii zatwierdził wtedy koncernowi monopol, by dać mu czas na odzyskanie konkurencyjności. Monopol ten wygasa w styczniu 2011 roku. – Pełna realizacja strategii NIS nie będzie łatwym zadaniem, ale jestem przekonany, że do 2020 roku staniemy się liderem na rynku regionalnym – powiedział Krawczenko. Obecnie strategia koncernu skupia się na zwiększenie produkcji rafineryjnej, modernizacji stacji paliw oraz zwiększenie udziału w rynku hurtowym do 75 proc.

W 2009 r., w ramach paktu energetycznego między Serbią i Rosją, Gazprom Neft zapłacił 400 mln EUR za 51 proc. udziałów w NIS oraz zobowiązał się zainwestować dalsze 500 mln EUR w reorganizację serbskiej firmy. Obecnie rząd serbski posiada 29 proc. NIS. Pozostałe 20 proc. należy do byłych pracowników firmy i ok. 4,8 mln obywateli, którzy otrzymali je w ramach rządowego planu prywatyzacji spółek publicznych. Według ogłoszonych w sierpniu raportów w pierwszym półroczu 2010 r. NIS miał ok. 122 mln USD straty - głównie ze względu na słabość serbskiej waluty – dinara. Oczekuje sie, że w całym 2010 r. będzie to 1,9 mld dinarów zysku.

(zp)

Wróć