Wiadomości

Bezpieczna wiosna z Goodyearem

Jak zadbać o opony i sprawdzić ich stan, żeby zmniejszyć ryzyko wypadku podczas pierwszych wiosennych wyjazdów.

Od 1 kwietnia br. rozpoczął się Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. ONZ organizuje go na początku wiosny, bowiem - jak pokazują statystyki - właśnie wtedy oraz latem dochodzi do dużej liczby wypadków. Większej niż zimą. W Polsce dodatkowym czynnikiem zwiększającym zagrożenie są wyjazdy świąteczne oraz na pierwszy majowy weekend.

W 2010 r. między 30 kwietnia a 3 maja 2010 r. doszło na polskich drogach do 453 wypadków, w których zginęło aż 37 osób, a 587 zostało rannych. To więcej niż podczas majowego weekendu rok wcześniej. W tym roku może niestety być podobnie.

Dlaczego właśnie o tej porze roku tak często dochodzi do wypadków? Eksperci są zgodni: wiosna i lato to okres długich wycieczek samochodowych, często z większym obciążeniem i przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest także wysoka temperatura. I oczywiście stan opon, które trzeba wymieniać równie często, a czasem częściej niż opony zimowe. Dlatego przed wyjazdem zawsze należy pamiętać o upewnieniu się, że:

  • Stan techniczny opon jest dobry

Warto sprawdzić czy opony nie są uszkodzone, popękane, czy nie mają widocznych ubytków.

  • Opony mają właściwe ciśnienie

Przed każdą dłuższą podróżą należy mierzyć ciśnienie w oponach. Pomiar powinno się wykonywać przy zimnych oponach. Zalecany poziom ciśnienia w oponach naszego auta zazwyczaj można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, na słupku drzwi lub w schowku. Prawidłowe ciśnienie w oponach to gwarancja ich większej trwałości i mniejszego zużycie paliwa. Nieprawidłowe ciśnienie może doprowadzić nawet do wypadku.

  • Bieżnik nie jest zużyty

Opony dobrze się trzymają drogi tylko wtedy, gdy bieżnik nie jest ponad miarę zużyty. Tzw. „łyse” opony mogą być przyczyną groźnych wypadków. Specjaliści zalecają zmianę opon letnich na nowe przy klockach bieżnika zużytych do 3 mm. Jeśli nie mamy pewności co do stanu bieżnika, wystarczy przeprowadzić prosty test. Należy włożyć monetę dwugroszową w rowek bieżnika. Jeśli widoczna jest cała korona orła – trzeba wymienić oponę.

  • Wszystkie opony są takie same

Najlepiej jeśli wszystkie cztery opony są identyczne. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy zadbać, aby na jednej osi samochodu znajdowały się – zgodnie z przepisami prawa – opony o takiej samej rzeźbie bieżnika. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

  • Felgi są w dobrym stanie

Przy nienajlepszym stanie dróg felgi często ulegają uszkodzeniom mechanicznym, co może utrudnić prawidłowe wyważenie. Szczególnie podatne na uszkodzenia są felgi aluminiowe. Co najmniej dwa razy do roku powinien je obejrzeć fachowiec w profesjonalnym serwisie oponiarskim.

  • Opony wymieniał fachowiec

Samodzielna wymiana ogumienia może przynieść więcej szkód niż pożytku. Nie warto na tym oszczędzać. Po pierwsze można uszkodzić oponę, a po drugie bez profesjonalnego sprzętu odpowiednie wyważenie koła jest praktycznie niemożliwe.

  • Auto nie jest przeładowane

Przeładowanie pojazdu może grozić uszkodzeniem opon i samochodu. Wartość graniczna ładunku odpowiednia dla danego wozu znajduje się w jego instrukcji obsługi.

  • Opony były przechowywane w odpowiednich warunkach

Odpowiednio oczyszczone opony powinny być przechowywane w przewiewnych i zaciemnionych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza i nie przekracza +35 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca, należy oddać opony na przechowanie do profesjonalnego serwisu oponiarskiego. Adresy serwisów można znaleźć na stronie www.goodyear.pl.

- Bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i wszystkich uczestników ruchu zawsze było priorytetem dla koncernu Goodyear. Dlatego nasi inżynierowie od lat wyznaczają światowe standardy tworząc opony, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z hamowaniem na mokrej nawierzchni, są odporne na aquaplaning i uzyskują regularnie najwyższe noty w prestiżowych testach, sprawdzających prowadzenie opony oraz jej zachowanie w trudnych warunkach pogodowych. Mamy nadzieje, że wiedza na temat odpowiedniego dbania o opony i sprawdzania ich stanu, którą od lat przekazujemy polskim kierowcom przyczynia się do zmniejszania liczby nieszczęśliwych wypadków na naszych drogach – powiedział Łukasz Tłuchowski, Kierownik marki Goodyear w Goodyear Dunlop Tires Polska.

Grupa Goodyear Polska każdego roku, poprzez prowadzenie różnorodnych działań edukacyjnych, stara się wpływać na użytkowników dróg, propagując tematykę bezpieczeństwa – ucząc prawidłowych nawyków i zachowań tak dorosłych kierowców, jak i najmłodszych użytkowników ruchu drogowego.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 57 zakładach w 23 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Goodyear zatrudnia ponad 69.000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Wróć