Wiadomości

Biodiesel dla białostockich autobusów

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu na zakup paliwa dla Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej już wkrótce ok. 50 autobusów w Białymstoku będzie jeździło na bioestrze.

Przetarg na dostawy paliwa dla KPKM w Białymstoku wygrała firma Petrodom-Eko Domański Sp. J. z Białej Podlaskiej. Zaproponowała najniższą cenę i pokonała J&S Energy SA oraz ORLEN PetroCentrum Sp. z o. o. Biuro Terenowe PetroProfit. Dzięki temu za olej napędowy stolica Podlasia zapłaci o 8 groszy mniej na litrze, a za benzynę 95 i 98 - o 7 groszy. Ogólna wartość dostaw oleju napędowego, bioestru i benzyny bezołowiowej dla KPKM to ponad 33 mln brutto. Paliwa te będą wykorzystywane do połowy marca 2011 r. zarówno w autobusach komunikacji miejskiej, jak i odsprzedawane w detalu na własnej stacji paliw.

Najlepszą cenę KPKM uzyskało za ekologiczny olej napędowy – bioester. Jest on o ok. 30 groszy tańszy na litrze od tradycyjnego oleju. Dlatego zarząd spółki podjął decyzję, że od wiosny prawie co drugi autobus KPKM będzie jeździł na tym paliwie. Wcześniej spółka przeprowadziła testy biopaliwa w swoich dziesięciu autobusach. Według prezesa KPKM Dariusza Ciszewskiego dzięki zastosowaniu ekologicznego oleju napędowego jego firma zaoszczędzi ok. 250 tys. zł. rocznie.

- Nie ma znaczących różnic w zużyciu paliwa. W niektórych wypadkach spalanie bioestru bywa minimalnie większe, ale jego niska cena i walory ekologiczne sprawiają, że jest to paliwo w każdym sensie dużo bardziej opłacalne – powiedział prezes Ciszewski portalowi wnp.pl.

Jedynym problemem jest, że ze względu na niską krzepliwość bioester nie może być używany zimą. Ze względów technicznych nie będzie też stosowany w najnowszych autobusach. W sumie od wiosny będzie z niego korzystało ok. 50 pojazdów spośród 106, jakie obecnie posiada spółka.

(op. zp)źródło: wnp.pl

Wróć