Wiadomości

Biopaliwa dla rolnictwa i obszarów wiejskich

Międzynarodową Konferencję Naukową „Biopaliwa dla rolnictwa i obszarów wiejskich”  zorganizował na przełomie maja i czerwca Instytut Technologiczno-Przyrodniczy. Patronat honorowy nad konferencją  objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

 

Podstawowym celem wydarzenia było podsumowanie wiedzy i doświadczeń w zakresie produkcji i stosowania paliw ciekłych wytwarzanych ze źródeł pochodzenia rolniczego. Na konferencji przedstawiono również  doświadczenia z realizacji projektu 2ndVegOil, w ramach którego eksploatowane są ciągniki rolnicze napędzane czystym olejem roślinnym.

Większość wystąpień  podczas pierwszego dnia konferencji poświęcona była aspektom technicznym  dostosowania silników wysokoprężnych w nowoczesnych ciągnikach rolniczych do zasilania olejem roślinnym. Międzynarodowy charakter debaty umożliwił z doświadczeniami z tego zakresu (również legislacyjnymi)  w Austrii - prezentacja przedstawiciela Austrian Plant Oil Association.  Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw, omówił z kolei pośrednie zmiany użytkowania gruntów (ILUC) w związku z rozwojem sektora biopaliw przy jednoczesnym ujęciu roli biopaliw dla rolnictwa i obszarów wiejskich.

Omawiając zjawisko ILUC zwrócił w szczególności uwagę na konieczność pilnej implementacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej przepisów Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowanie energii ze źródeł odnawialnych, a także na destruktywny wpływ importu biopaliw do Wspólnoty na europejski rynek wytwórczy, co powoduje faktyczną zmianę użytkowania gruntów w krajach trzecich i ograniczenie możliwości partycypacji unijnego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w realizacji strategicznych celów energetycznych i środowiskowych UE.

Wróć