Strefa przedsiębiorcy

BP inwestuje w firmę tworzącą mobilne systemy do ładowania pojazdów elektrycznych


30 stycznia 2018 r. koncern BP ogłosił współpracę z amerykańską FreeWire Technologies Inc.

  • Firma BP Ventures inwestuje 5 mln USD we FreeWire, producenta mobilnych systemów do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.
  • W ciągu 2018 r. BP będzie testować tę technologię na wybranych stacjach paliwowych w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich.
  • Mobilny system umożliwia elastyczny wybór lokalizacji dla instalacji ładujących, a jednocześnie pozwala firmie zdobywać wiedzę o tym szybko rozwijającym się segmencie rynku.

Firma BP ogłosiła, że jej oddział zajmujący się nowymi rodzajami działalności zainwestował 5 mln USD w amerykańską firmę FreeWire Technologies Inc. (FreeWire) produkującą mobilne systemy do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych i planuje umieścić urządzenia ładujące FreeWire Mobi Charger na wybranych stacjach BP w Wielkiej Brytanii i innych państwach europejskich w 2018 r.

Tufan Erginbilgic, prezes BP Downstream, poinformował: -Zmieniają się wymagania związane z mobilnością, a BP pragnie pozostać czołowym dostawcą paliw w przyszłości. Ładowanie pojazdów elektrycznych bez wątpienia stanie się ważną częścią naszej działalności, lecz popyt ze strony klientów oraz dostępne technologie nadal podlegają nieustannej ewolucji.

Korzystając z mobilnego systemu FreeWire możemy reagować bardzo szybko i umieścić urządzenia ładujące przy stacjach z największym zapotrzebowaniem na tego typu usługi bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji, jakich wymagają stacjonarne technologie i infrastruktura. Możliwości związane z ewentualnym oferowaniem usługi ładowania pojazdów poza naszymi stacjami paliwowymi to kolejny powód, dla którego firma FreeWire jest idealnym partnerem dla BP.

Przyjmujemy z zadowoleniem zaangażowanie BP w oferowanie klientom na całym świecie różnorakich sposobów ładowania pojazdów elektrycznych - skomentował Arcady Sosinov, prezes FreeWire Technologies. - Urządzenia Mobi Charger można szybko i w opłacalny sposób rozmieścić w obrębie rozległych sieci transportowych. Nie bez znaczenia jest elastyczność, która przynosi korzyści w odniesieniu do całego łańcucha wartości związanego z ładowaniem pojazdów elektrycznych. Cieszymy się, że BP, licząca się firma na rynku infrastruktury transportowej, poprzez swoją inwestycję i partnerstwo doceniła możliwości płynące ze stosowania naszego rozwiązania.

 BP wspiera dążenia związane z przechodzeniem na gospodarkę niskoemisyjną poprzez działania ukierunkowane na obniżenie emisji w ramach swojej działalności, ulepszanie produktów, aby umożliwić klientom ograniczenie emisji po ich stronie oraz angażowanie się w działalność związaną z technologiami niskoemisyjnymi. Firma BP Ventures wspiera każdy z tych obszarów identyfikując nowopowstałe trendy i rodzaje działalności, dokonując strategicznych inwestycji oraz badając możliwości powszechnego stosowania nowych technologii i rozwiązań. Inwestycja w firmę FreeWire stanowi przykład współpracy pomiędzy BP Ventures a działalnością BP w segmencie downstream.

David Gilmour, wiceprezes BP Ventures, dodał: Firma BP najpierw współpracowała z FreeWire nad urządzeniem do przyspieszenia procesu ładowania pojazdów elektrycznych (Tech Mobility Accelerator) w ramach sieci RocketSpace. Uważamy, że technologia szybkiego ładowania opracowana przez tę firmę będzie jedną z szeregu możliwości uzupełniania zapasu energii, która odpowie na zapotrzebowanie rynku na niskoemisyjną mobilność w przyszłości. Zainteresowaliśmy się firmą FreeWire ze względu na jej wiedzę specjalistyczną oraz produkt. Cieszymy się z tej inwestycji i na dalszą współpracę z FreeWire. Będziemy badać zainteresowanie klientów tym produktem oraz dalej rozwijać ofertę, aby sprostać wymaganiom szybko rosnącego rynku urządzeń do pojazdów elektrycznych.

***

BP Ventures inwestuje w oferujące duże możliwości wzrostu prywatne firmy działające na rynku przełomowych technologii, dzięki czemu pomaga przyspieszyć wdrażanie innowacyjnych i najnowocześniejszych rozwiązań dotyczących wszystkich rodzajów energii. Od roku 2006 firma BP Ventures zainwestowała ponad 400 mln USD w nowe rodzaje działalności, a obecnie posiada w swoim portfelu 42 aktywne inwestycje.

 Aktywa BP Ventures skupione są głównie w obszarze nowych technologii poszukiwania i wydobycia ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także technologii przetwarzania tych węglowodorów. Dodatkowo firma koncentruje się na pięciu strategicznych obszarach: paliwa bio oraz paliwa niskoemisyjne, zarządzanie emisjami dwutlenku węgla, energia i jej magazynowanie, zaawansowana mobilność oraz transformacja cyfrowa.

***

FreeWire to firma technologiczna pochodząca z okolic zatoki San Francisco, która specjalizuje się w energii mobilnej oraz zintegrowanym magazynowaniu energii. Oferuje rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych oraz mobilnej dystrybucji energii poprzez linię produktów Mobi, która łączy w sobie jedyny w swoim rodzaju sprzęt z pakietem oprogramowania przyjaznego użytkownikom. Firma FreeWire zyskała pozycję lidera w zakresie tworzenia, wprowadzania na rynek i dystrybucji niedrogich systemów do magazynowania energii.

***

RocketSpace to globalny ekosystem zrzeszający ludzi i pomysły, który dostarcza niezbędną prędkość – zarówno szybkość i kierunek – umożliwiając najlepszym na świecie wynalazcom wprowadzanie na rynek rozwiązań wprost z przyszłości. Celem tej założonej w San Francisco w 2011 r. globalnej sieci kampusów i usług technologicznych jest pomoc technologicznym startupom w rozwijaniu pomysłów na większą skalę. Dzięki RocketSpace korporacje uzyskują stały wzrost działalności, a to poprzez dostęp do ekosystemu, w którym funkcjonują najlepsze startupy z całego świata. Więcej informacji na stronie rocketspace.com.

Źródło: bp.com

WIĘCEJ czytaj w marcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Z pełną ofertą  BP{ Europa SE oddział w Polsce zapoznasz się podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

WIĘCEJ czytaj w marcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Wróć