Wiadomości

Buffett kupuje Lubrizol


Zarządzany przez Warrena Buffetta fundusz inwestycyjny Berkshire Hathaway zapłaci 9,7 mld USD za Lubrizol, amerykańskiego producenta m.in. dodatków poprawiających właściwości smarów i paliw. 

Wykupienie Lubrizola to jedno z największych przejęć tego funduszu w ostatnich latach - od czasu zakupu spółki kolejowej Burlington Northern Santa Fe (2009). Berkshire ogłosił, że przejmuje amerykańską spółkę, płacąc prawie 30 proc. więcej od kursu zamknięcia z ostatniej sesji giełdowej. Transakcja ma zostać sfinalizowana w III kwartale 2011.

- Lubrizol to jedna z tych firm, z którymi kochamy współpracować. To światowy lider w wielu sektorach na rynku, kierowany przez utalentowanego prezesa Jamesa Hambricka - powiedział Warren Buffett.

Najsłynniejszy (i najbardziej efektywny) światowy inwestor giełdowy, znany jest z nietypowych posunięć, które przynoszą mu krociowe zyski. W czasach tzw. bańki internetowej ostrzegał przed szaleństwem zakupów firm branży IT. Ostatnio zasłynął zdaniem, że katastrofa w Japonii to okazja do dobrych zakupów.

W zakupach tych wyrażnie stawia na branżę energetyczno-paliwowo-transportową. Niedawne przejęcie przez niego amerykańskich kolei zaowocowało pozytywnym podejściem funduszy do rynku kolejowego - uważa Adrian Furgalski z Railway Business Forum. Z kolei na początku marca br. kanadyjski Bombardier poinformował, że otrzymał największe w swojej historii zamówienie na dostawę samolotów biznesowych.  NetJets Buffetta zamówiła w tej firmie samoloty o wartości 6,7 mld USD (50 maszyn z rodziny Global z opcją zakupu kolejnych 70). Akcje Bombardiera na giełdzie w Toronto po tej informacji podskoczyły o 7,5 proc.


Lubrizol, firma z siedzibą w Wickliffe (Ohio, USA), działa od 1928 r. Obecnie jest jednym z czołowych producentów nowoczesnych produktów chemicznych i produktów dla transportu i przemysłu, poprawiających właściwości smarów i paliw. W czerwcu 2004 r. firma podzieliła się na dwa segmenty: specjalistycznych produktów chemicznych - Noveon, oraz dodatków do smarów - Lubrizol. W ostatnim kwartale 2010 r. przychody firmy sięgnęły 1,32 mld USD. W Polsce dystrybutorem produktów marki Lubrizol jest PHU AVE (członek Polskiej Izby Paliw Płynnych), w zeszłym roku obchodząca 20-lecie swej działalności.

Wróć