Strefa przedsiębiorcy

Cały czas czekamy na nowe przepisy - mówi Piotr Ślęzak, Posnet


"Kasy online to obecnie najbardziej żywy temat w branży fiskalnej. Niestety, ciągle nie ma ostatecznych aktów prawnych dotyczących ich funkcjonowania" - mówi Piotr Ślęzak, Wiceprzewodniczący Sekcji Dostawców Fiskalnych Urządzeń Rejestrujących w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), Dyrektor ds. Projektów w Posnet.

WIĘCEJ czytaj w lutowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne". Z ofertą kas online można będzie zapoznać się podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2019, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

"W związku z tym pojawia się wiele niejasności, a podatnicy często są wprowadzani w błąd i kierowani w stronę urządzeń, które ze standardem online w rozumieniu Ustawodawcy nie mają nic wspólnego. Żaden producent nie mógł otrzymać jeszcze potwierdzenia Głównego Urzędu Miar, dopuszczającego urządzenie online do sprzedaży, gdyż nie ma podstawy prawnej do takiej decyzji.

Odbyło się już ostanie posiedzenie Sejmu w 2018 r., więc Parlament będzie mógł wrócić do procedowania ustawy o zmianie Ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawy - Prawo o Miarach, od której zależy legislacyjny los kas online, dopiero w 2019 r. Według wstępnych informacji wiemy, że przewidywany termin wprowadzenia kas online dla pierwszych grup podatkowych, czyli między innymi dla branży paliwowej, to 1 lipca 2019 r. Trudno jednak powiedzieć, czy tak rzeczywiście będzie.

Właściciele stacji paliw mogą jeszcze zachować spokój
Warto wyraźnie zaznaczyć, że nie ma obecnie na rynku dostępnych w sprzedaży urządzeń spełniających warunki techniczne, którym mają odpowiadać kasy online. Tak zwane kasy „gotowe na online” oferowane na rynku przez niektórych dostawców, w rzeczywistości są zwykłymi kasami spełniającymi wymogi aktualnego rozporządzenia technicznego. Dostawcy takich kas obiecują, że w przyszłości, za dodatkową opłatą, >>zmodyfikują<< kasę do przepisów, których końcowego kształtu jeszcze nie znamy. Zatwierdzone rozporządzenie techniczne to nie wszystko, potrzebna jest ustawa".
Źródło: Posnet

Wróć