Wiadomości

Co nie gra w biopaliwach?


Czy racjonalne jest zużywanie na zatankowanie paliwa do jednego samochodu takiej ilości kukurydzy, jaka mogłaby wykarmić jednego człowieka przez cały rok? Analityk megatrendów, Marcin Popkiewicz poddał to w wątpliwość w trakcie konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)

"Na przykład regulacje UE w sprawie biopaliw dodatkowo zwiększyły zapotrzebowanie na wylesianie i meliorację torfowisk w Malezji i Indonezji, doprowadzając do masowego wykupu gruntów rolnych w tych krajach. Ze środowiskowego punktu widzenia, pelet z drewna eksportowany z południowo-wschodnich Stanów do Unii Europejskiej prowadzi do coraz intensywniejszych wyrębów w lasach łęgowych o bogatej bioróżnorodności. W Niemczech wysokiej jakości użytki zielone oraz osuszone obszary torfowisk niezwykle ważne dla środowiska naturalnego przekształcono pod uprawy kukurydzy do produkcji biogazu, które emitują znacznie większą ilość gazów cieplarnianych niż te, które pochodzą z paliw kopalnych" - czytamy w raporcie "Pułapki i potencjał. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020. Rekomendacje NGO" prezentowanym w czasie konferencji.

Zdaniem ekspertów aby zmniejszyć presję na zasoby biomasy, w miarę rozwoju bioenergii należy realizować uzupełniające polityki, takie jak ponowne wykorzystania i recykling zasobów biomasy, zmniejszanie zapotrzebowania na energię, poprawa wydajności rolnictwa oraz inwestycje w zintegrowane systemy energetyczno - żywnościowe.

Źródło: PAP (op.pb)

Wróć