Strefa przedsiębiorcy
Cyfryzacja MŚP – konsultacje programu transformacji
Stan ucyfrowienia polskich firm oraz prezentacja założeń i dyskusja nad cyfrową transformacją małych i średnich przedsiębiorstw – to tematy spotkania konsultacyjnego zorganizowanego w MRiT z udziałem wiceministra Ignacego Niemczyckiego.
- Spotykamy się dziś, by przedyskutować kierunek, w którym powinnyzmierzać administracyjne instrumenty wsparcia MŚP w cyfryzacji. Ze względu na wagę tematu technologii cyfrowych w gospodarce, chcemy wypracować najbardziej optymalne rozwiązania wspierające firmy, tak by jak najskuteczniej odpowiedzieć na realne potrzeby przedsiębiorców. Mam nadzieję, że Państwa aktywność przyczyni się do podniesienia spójności działań, które planujemy – powiedział wiceminister Niemczycki otwierając spotkanie.
Wyzwania transformacji cyfrowej
Cyfryzacja to przede wszystkim ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dzięki wprowadzeniu cyfrowych narzędzi, właściciel firmy może w większym stopniu skupić się na kreatywnych działaniach i więcej czasu poświęcić na jej rozwój. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych i średnich biznesów, które z zasady nie dysponują rozbudowanym personelem.
Niestety, tylko aż 75% polskich firm w 2023 r. zostało zakwalifikowanych do grupy o bardzo niskiej lub niskiej intensywności cyfrowej. Należymy do grupy krajów z potencjałem do stania się silną gospodarką cyfrową, ale kluczowe wyzwanie to utrzymanie wysokiego tempa adopcji technologii.
Plan MRiT na transformację cyfrową MŚP
Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad planami wsparcia sektora MŚP w transformacji cyfrowej. Jego założenia będą poddane szerokim konsultacjom społecznym. Podczas spotkania Paulina Kiewicz – ekspertka z Departamentu Gospodarki Cyfrowej w MRiT przedstawiła wyniki badania segmentacji MŚP w projekcie Wzmocnienie transformacji MŚP wśród polskich przedsiębiorców, który MRiT realizuje wspólnie z Komisją Europejską.
W spotkaniu pod przewodnictwem wiceministra Niemczyckiego udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu firm, organizacji branżowych, a także Ministerstw Cyfryzacji oraz Funduszy i Polityki Regionalnej. W czasie dyskusji eksperci szukali odpowiedzi na najważniejsze pytania: jakie branże powinny być traktowane priorytetowo przy wsparciu cyfrowej transformacji oraz jakie rozwiązania cyfrowe, systemy i technologie powinny być wdrożone przez przedsiębiorstwa.
- Dynamicznie zmieniający się świat technologii wymusza na nas elastyczne podejście i szybkie zmiany w systemie edukacji, wspierania perspektywicznych branż oraz dalsze przenoszenie administracji publicznej w świat cyfrowy. Wymaga od nas też zmiany sposobu myślenia i większego działania ramię w ramię administracji z polskim przedsiębiorcą – podsumował spotkanie Ignacy Niemczycki.
Wnioski ze spotkania posłużą teraz do dalszych prac nad skutecznym wsparciem cyfryzacji MŚP.
Link do aktualności >>>tutaj<<<
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii