Wiadomości

Debata o prostym języku w siedzibie KSAP


Upraszczanie języka pism w postępowaniu administracyjnym - to temat kolejnego z cyklu spotkań, poświęconych promocji zasad prostej komunikacji w administracji publicznej. Przy okazji do grona sygnatariuszy inicjatywy „Prosto i kropka” dołączyła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Upraszczanie języka pism w postępowaniu administracyjnym - to temat kolejnego z cyklu spotkań, poświęconych promocji zasad prostej komunikacji w administracji publicznej. Przy okazji do grona sygnatariuszy inicjatywy „Prosto i kropka” dołączyła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Spotkanie „Prosty język w świetle prawa”, które odbyło się 13 marca 2019 r. w siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie, to wspólna inicjatywa sygnatariuszy porozumienia na rzecz prostej komunikacji w urzędach. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR).

- Z prawnikami i językoznawcami, teoretykami i praktykami zastanawialiśmy nad tym, co zrobić, żeby dokumenty w postępowaniu administracyjnym były lepsze, prostsze i bardziej czytelne dla obywateli. Te działania mają usprawnić codzienne funkcjonowanie administracji - powiedział dyrektor generalny MIiR Robert Bartold.

- W ramach całego ruchu prostego języka w administracji publicznej przeprowadziliśmy już wiele szkoleń, w których tylko w ubiegłym roku uczestniczyło ponad 500 osób – dodał dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej Wojciech Federczyk.

Program spotkania wypełniły prelekcje teoretyków i praktyków upraszczania pism w ramach postępowania administracyjnego. Na koniec odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli prawnicy i eksperci z zakresu prostej komunikacji w urzędach, a także językoznawcy i reprezentanci organizacji pozarządowych. Moderatorem całodniowego wydarzenia był dr Marcin Sakowicz z Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

3 października 2018 r., podczas Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka”, którego inicjatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, deklarację współpracy w zakresie używania prostego języka podpisali przedstawiciele administracji publicznej. Obecnie w gronie sygnatariuszy znajdują się następujące instytucje: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Szef Służby Cywilnej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowa Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polska Agencja Prasowa, Lubelska Fundacja Rozwoju, Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Księga deklaracji jest otwarta i uzupełniana na bieżąco. Instytucje, które chcą dołączyć do współpracy na rzecz prostej komunikacji w urzędach, mogą to cały czas uczynić. Zainteresowanych prosi się o kontakt z pracownikami Wydziału Wydawnictw i Promocji Prostego Języka, pod numer telefonu: 22 273 73 86.

Więcej>>> https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/

Źródło: MIiR

Wróć