Strefa przedsiębiorcy

E-faktura na kolejnym etapie procesu legislacyjnego


Zakończył się proces analizy uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych do projektu zmiany ustawy VAT wdrażającej KSeF. Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021r., aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022r.

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

Ministerstwo Finansów będzie wraz z przedsiębiorcami przez 3 miesiące testować to rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r., po zakończeniu pilotażu, jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

E-faktura będzie ustandaryzowaną forma dokumentu, przejrzystą i czytelną. 
Korzyści wynikające z tego rozwiązania:

  • Szybkość: podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.
  • Bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • Wygoda: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzacja: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.

Wdrożenie e-faktury znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami i przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Wróć