Wiadomości

E.ON, OMV i Shell zbudują Gazpromowi Nord Stream


Jak poinformował Gazprom, w czwartek, 17 września, podczas 19. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, podpisano list intencyjny dotyczący budowy dwóch nitek gazociągu Nord Stream od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do wybrzeża Niemiec.

Podpisy pod dokumentem złożyli: prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller, członek zarządu E.ON Klaus Schafer, prezes Royal Dutch Shell Ben van Beurden i członek zarządu OMV Manfred Leitner.

Chodzi o dwie nowe nitki magistrali, którą od 2011 r. gaz z Rosji po dnie Bałtyku płynie bezpośrednio do Niemiec. Nowa inwestycja dodatkowo podkopie pozycję tranzytową Polski, Białorusi i Ukrainy. To także forma presji na Komisję Europejską, aby ustąpiła przed żądaniami zniesienia ograniczeń wynikających z unijnego prawa dla inwestycji rosyjskich na terenie Europy. Jest to również sygnał na rzecz zniesienia sankcji wobec rosyjskiej energetyki, które zostały wdrożone przez USA i Unię Europejską.

Jak pisze Wojciech Jakóbik w BiznesAlert.pl: solidarność transatlantycka kruszeje. Bruksela nie podążyła za Waszyngtonem w sankcjach przeciwko projektowi Shell-Gazprom, Sachalin-3 oraz przeciw spółkom-córkom Rosnieftu. Ten problem kontrastuje z wyjątkową solidarnością europejskiego biznesu z Gazpromem widoczną na przykładzie Nord Stream 2.

WIĘCEJ: czytaj kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

Jeżeli leżą ci na sercu aktualne problemy branży, przyjdź na:

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016

11-13 maja 2016r. w EXPO XXI w Warszawie

od ćwierć już wieku organizowane pod tym znakiem:

(opr.zp)

Wróć