Wiadomości

Elpigaz przymierza się do prac nad wykorzystaniem gazu LNG


11 patentów i ponad 50 wdrożeń nowych produktów i rozwiązań to efekt nakładów, jakie Elpigaz, producent instalacji gazowych z Gdańska, przeznacza na badania i rozwój. W ciągu 20 lat z montera importowanych instalacji i ich dystrybutora spółka przekształciła się w nowoczesny zakład z własnym działem badań i rozwoju. Zakład produkcyjny rozbudowano w tym czasie 15-krotnie. Spółka myśli o dalszym rozwoju i przymierza się do prac nad nowymi napędami.

– Produkcja jest zdana na inwestycje. Jeżeli chcemy się utrzymać na rynku, szczególnie na rynku motoryzacyjnym, który wymaga coraz większej jakości, to musimy inwestować w nowe rozwiązania, które podwyższają tę jakość – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Grzegorz Jarzyński, prezes Elpigazu. – Planujemy inwestować w rozwiązania, które umożliwią nam obniżenie kosztów produkcji. Konieczna jest automatyzacja oraz wszystko to, co pozwoli na uzyskanie produktu wyższej jakości i w lepszej cenie zarówno dla klienta polskiego, jak i dla klienta zagranicznego.

Z instalacji Elpigazu korzystają pojazdy na wszystkich kontynentach. Firma ma 11 patentów i ponad 50 wdrożeń nowych rozwiązań i produktów. Jak informuje spółka, jest ona jedynym w Polsce producentem całej instalacji gazowej do samochodów, od reduktora do zbiornika.

– Cała nasza produkcja to rozwiązania własne, z których większość chroniona jest patentami. Te patenty to najlżejsze zbiorniki LPG toroidalne, które w naszej ofercie nazywają się Hit. Ponadto nowe rozwiązanie, które wprowadziliśmy w ubiegłym roku, czyli sekwencyjny wtrysk gazu BELLA, który też ma rozwiązane opatentowania wykorzystywane w tym systemie.

W Polsce na produkty firmy jest szczególny popyt. Po rodzimym rynku jeździ niemal 3 mln samochodów z taką instalacją, głównie ze względu na znacznie tańsze paliwo. W ciągu ostatniej dekady produkcja zbiorników firmy wzrosła trzykrotnie. Elpigaz myśli już jednak o kierunku, w jakim rozwinie się rynek i przymierza się do prac nad nowymi napędami, m.in. korzystającymi z gazu LNG.

Źródło: Newseria

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa    

(opr.pb)

Wróć