Wiadomości

Francja: Siły porządkowe odblokowały rafinerię

W piątek 15 października br. rano siły porządkowe odblokowały rafinerię w Fos-sur-Mer na południu Francji. Policja została na miejscu, żeby pilnować porządku - poinformowały władze lokalne. Zdaniem związku CGT potwierdza to, że państwo jest bardziej skore do represji niż negocjacji.

W czwartek, 14 października rano pracownicy rafinerii i terminalu paliwowego podjęli blokadę wywozu produktów naftowych z magazynów w Fos-sur-Mer. Dziś rano mogło już tam wjechać ok. 30 cystern.
Związkowcy sami zaprzestali blokady terminalu paliwowego Ambes w Bassens na południowym zachodzie kraju.
W czwartek produkcja na normalnym poziomie utrzymywała się tylko w dwóch spośród 12 francuskich rafinerii. Obawa przez brakiem paliwa na stacjach skłoniła wielu kierowców do zakupów na zapas. Zaniepokojony rząd zdecydował się odblokować rezerwy, co powinno zaspokoić potrzeby kierowców na 11 dni.

Strajki przeciw podniesieniu przez rząd Nicolasa Sarkozy'ego wieku emerytalnego z 60 do 62 lat dezorganizują życie codzienne Francuzów od tygodnia Oprócz obiektów przemysłowych i usługowych protesty objęły ponad 340 szkół. W najbliższą sobotę mają się odbyć w całym kraju kolejne manifestacje przeciwników reformy emerytalnej. Ich kuluminacja przypadnie zapewne na wtorek, gdyż dzień później Senat ma głosować nad przyjęciem reformy, którą wcześniej zaaprobowało już Zgromadzenie Narodowe.

Wróć