Wiadomości

Francja: strajki się rozszerzają

Do protestów przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego przyłączyli się kierowcy ciężarówek, blokując wjazdy do kilku magazynów paliw i utrudniając ruch na jednej z autostrad w okolicy Paryża.

W Tuluzie (płd-zach. Francji) protestujący zablokowali wjazd do zajezdni autobusowej. Także transport kolejowy nie funkcjonuje normalnie - z rozkładu jazdy wypadł co drugi pociąg. Z powodu strajku pracowników rafinerii i portowców brakuje paliwa na coraz większej liczbie stacji benzynowych. - Możemy sądzić, że na 4 tys. dużych stacji, które rozprowadzają 60 proc. paliw we Francji, obecnie kłopoty ma około 1,5 tys. - powiedział AFP przedstawiciel związku Alexandre de Benoist w poniedziałek, 16 października.
- Od 20 do 25 proc. naszych możliwości dystrybucyjnych zostało albo wstrzymanych, albo utrudnionych - dodał. Według de Benoista północ kraju jest  lepiej zaopatrzona niż zachód.
- Sytuacja jest krytyczna - przekonuje z kolei rzeczniczka Exxon Mobil. - Każdy kto chciałby zatankować diesla w regionie Paryża czy Nantes, może mieć kłopot.

Wróć