Wiadomości

Funkcjonariusze Izby Celnej w Toruniu oraz CBŚ z Włocławka zlikwidowali kolejną odbarwialnię oleju opałowego


 Wspólna akcja  funkcjonariuszy Izby Celnej w Toruniu oraz Centralnego Biura Śledczego przeprowadzona w dniach 15-16 lipca 2015 r.  doprowadziła do likwidacji nielegalnie działającej odbarwialni oleju opałowego zlokalizowanej na terenie Bydgoszczy. Oprócz nielegalnego towaru zabezpieczono środki transportu oraz pieniądze.

Działania rozpoczęto w godzinach popołudniowych 15 lipca 2015 r. Zadaniem funkcjonariuszy było przyłapanie organizatorów procederu na „gorącym uczynku". Od godziny 21.00 na teren obserwowanej  posesji w Bydgoszczy zaczęły wjeżdżać ciągniki siodłowe wraz z cysternami. Ostatni wjechał około godziny 23.00.

Z hal przystosowanych do procederu cały czas dobiegały odgłosy charakterystyczne dla pracy pomp oraz silników elektrycznych. Jak się okazało przypuszczenie funkcjonariuszy były jak najbardziej uzasadnione. W specjalnie do tego celu przystosowanej hali ujawniono profesjonalnie zmontowany zestaw urządzeń służących do odbarwiania oleju opałowego- zbiorniki, pompy z silnikami, filtry oraz środki chemiczne niezbędne w procesie odbarwiania. Jedna z cystern była właśnie w trakcie napełniania odbarwionym olejem opałowym. W toku przeszukania u jednego z kierowców stwierdzono dokumenty przewozowe z których wynikało, że odbarwiony olej opałowy jako napędowy miał trafić do odbiorcy polskiego.

Zatrzymano dwóch kierowców oraz osobę nadzorującą proces odbarwiania. Ponadto środki pieniężne w kwocie 20 tys. zł oraz dwa ciągniki siodłowe, cztery cysterny o łącznej wartości  prawie 450 tys. zł. oraz 63 tys. litrów nielegalnego paliwa o wartości prawie 190 tys. zł.

Postępowanie prowadzi Urząd Celny w Toruniu.  Na obecnym etapie sprawcom grożą wysokie grzywny, natomiast sprawa jest rozwojowa i może dojść do kolejnych zatrzymań i poszerzenia zarzutów, co może skutkować odpowiedzialnością karną w postaci pozbawienia wolności do 2 lat.

Wróć