Wiadomości

„Gra o innowacje” - raport PKN ORLEN


Najwyższa premia innowacyjna przypada tym państwom, które potrafiły w swoim kraju osadzić możliwie najdłuższą część łańcucha innowacji - głosi  najnowszy raport PKN ORLEN „Gra o innowacje”. Premiera publikacji, przygotowanej w ramach serii „Future Fuelled by Knowledge”, odbyła się na VI Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.

Raport „Gra o innowacje” stawia tezę, że Polska musi dążyć do maksymalnego wydłużania łańcucha wartości. Innowacje powinny nie tylko powstawać w Polsce, ale także być tu wdrażane i stąd eksportowane. Premia innowacyjna przynosi korzyści całej gospodarce - w postaci miejsc pracy, dochodów gospodarstw domowych i zysków przedsiębiorstw.

- Nie ma innowacyjnej gospodarki bez aktywnej roli państwa, jako organizatora i katalizatora innowacyjnych procesów – przekonuje dr Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN, współautor publikacji, podkreślając przy tym, że innowacyjność jest nierozłącznie związana z przedsiębiorczością i gospodarką rynkową, z jej instytucjami i regulacjami. Z dwóch krajów podbijających kosmos i biorących udział w wyścigu zbrojeń to wolnorynkowe Stany Zjednoczone, nie Związek Radziecki, potrafiły przekuć pionierskie odkrycia na produkty i usługi dla konsumentów.

Źródło: PKN ORLEN

Więcej w kolejnym numerze miesięcznika "Paliwa Płynne"

(op.pb)

Wróć