Auto i Myjnia

100 ładowarek GreenWay


Już 115 ładowarek, w tym 88 szybkiego ładowania (DC), funkcjonuje w sieci GreenWay w Polsce i Słowacji – największego operatora stacji ładowania aut elektrycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

WIĘCEJ czytaj w listopadowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne". Jeżeli szukasz infrastruktury EV znajdziesz ją podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Dzięki temu stacje szybkiego ładowania GreenWay stanowią ponad 50% takich ładowarek w obu krajach. Nadal rozwijana infrastruktura firmy już w tej chwili umożliwia kierowcom aut elektrycznych swobodny przejazd głównymi drogami zarówno przez Słowację, jak i Polskę.

Zgodnie z danymi Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w Polsce aktualnie działa 111 stacji szybkiego ładowania (DC) i 148 stacji AC. Na Słowacji z kolei łącznie operuje 106 punktów ładowania, w tym 61 stacji DC oraz 43 stacje AC. Stacje szybkiego ładowania GreenWay stanowią zatem ponad 50% szybkich ładowarek w obu krajach. Co ważne, wszystkie szybkie stacje GreenWay obsługują dwa główne standardy takiego ładowania: CHAdeMO i CCS.

To dzięki m.in. inwestycjom GreenWay w Polsce na 1.000 zarejestrowanych samochodów o napędzie jedynie elektrycznym (BEV) przypada ponad 50 stacji szybkiego ładowania. To wskaźnik lepszy niż w krajach, gdzie liczba samochodów jest znacznie większa, jak np. w Norwegii lub Holandii. Nie oznacza to jednak, że sieć ładowania w Polsce jest wystarczająca w kontekście planowanego wzrostu liczby samochodów elektrycznych oraz konieczności zapewnienia dostępu do infrastruktury ładowania na terenie całego kraju. W Polsce, wg założeń ekspertów, dla obsługi 1 miliona samochodów elektrycznych łączna liczba publicznych szybkich punktów ładowania powinna wynieść ponad 10.000, a cała infrastruktura łącznie z ładowarkami AC powinna liczyć ich ponad 100 tys.

Działająca sieć GreenWay obejmuje obecnie zarówno urządzenia zainstalowane przez operatora, jak i te wybudowane przez innych inwestorów, a zarządzane przez GreenWay. W strukturze sieci dominują własne stacje szybkie (ładowanie prądem stałym) – łącznie w obu krajach jest ich 88. Stacje ładowania prądem przemiennym (AC) w Polsce, których w sieci GreenWay jest już ponad 20, w większości należą do innych inwestorów, są natomiast włączone do sieci i zarządzane przez GreenWay. Dzięki temu, kierowcy ładujący swoje pojazdy na takich ładowarkach mogą korzystać ze wszystkich oferowanych przez operatora korzyści, zaś inwestor nie musi angażować swoich zasobów w zarządzanie infrastrukturą.

Tym, co wyróżnia sieć GreenWay to fakt, że jest to połączona sieć ładowarek rozproszona równomiernie, a nie pojedynczych, izolowanych stacji ładowania. Firma dysponuje centralnym systemem zdalnego zarządzania infrastrukturą, który umożliwia śledzenie zużycia i wykorzystania energii, monitoring i zdalne serwisowanie stacji, a także obsługę płatności, również w systemie jednorazowego ładowania. Co bardzo ważne zwłaszcza w początkowym etapie rozwoju rynku, GreenWay zapewnia klientom całodobowe wsparcie techniczne. Te kompleksowe usługi zaprojektowane zostały w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi klienta.

Cieszy nas niezwykle intensywny rozwój naszej sieci – powiedział Rafał Czyżewski, prezes zarządu GreenWay Polska. – Jest to rezultat ciężkiej pracy naszego zespołu. Czasami odnotowujemy drobne poślizgi w instalacji i uruchamianiu nowych punktów, wynikające z przedłużających się formalności z operatorem sieci dystrybucyjnej, jednak będziemy robić wszystko, by na koniec 2018 roku liczba działających szybkich stacji w Polsce osiągnęła 90 instalacji, a w przyszłym roku 150. Już teraz nasza sieć umożliwia przejechanie naszego kraju samochodem elektrycznym autostradami i głównymi drogami szybkiego ruchu. Sprawna i gęsta infrastruktura ładowania to niezbędny element dla rozwoju elektromobilności w Polsce.

Źródło: GreenWay Polska:

WIĘCEJ czytaj w listopadowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne". Jeżeli szukasz infrastruktury EV znajdziesz ją podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

 

Wróć