Prawo

KAS i CBŚP – wspólne działania przeciwko oszustom podatkowym w VAT


  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i prała brudne pieniądze.
  • Zatrzymano 4 osoby, zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową i 60 tys. zł w gotówce.
  • Straty Skarbu Państwa w podatku VAT szacuje się na ponad 9 mln zł.

25 maja 2021 roku, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego i Zarządu w Poznaniu CBŚP zatrzymali 4 osoby. Zarzucono im m. in. w udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, wystawianie nierzetelnych faktur VAT i narażenie Skarbu Państwa na straty w podatku VAT na ponad 9 mln złotych.

W wyniku przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową i 60 tys. złotych w gotówce.

Na wniosek prokuratora wobec jednego z podejrzanych Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się z innymi podejrzanymi. Dodatkowo na jednego z podejrzanych prokurator nałożył poręczenie majątkowe.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w lutym 2020 roku, a zarzuty przedstawiono łącznie 19 osobom.

Nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

Wróć