Wiadomości

KAS przechwyciła transport nielegalnego paliwa


  • Funkcjonariusze KAS z Podlasia przechwycili transport 26 tys. litrów oleju napędowego.
  • Szacunkowa wartość zatrzymanego paliwa to ponad 115 tys. zł.

W wyniku kontroli realizowanych w ramach monitorowania drogowego przewozu tzw. towarów wrażliwych (SENT), funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Budziska zatrzymali polską ciężarówkę przewożącą 26 tys. litrów oleju napędowego. Z przedstawionych przez kierowcę dokumentów wynikało, że w tirze znajduje się olej smarowy. Wyniki badania w laboratorium celnym w Koroszczynie potwierdziły, że zatrzymany towar spełnia wymagania jakościowe charakterystyczne dla oleju napędowego.

Organizatorzy transportu prawdopodobnie chcieli uniknąć zapłaty podatku VAT, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz obowiązków koncesyjnych wymaganych przy obrocie olejem napędowym.

Funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie nielegalnego transportu. Ciężarówka i pojemniki wypełnione olejem napędowym trafiły na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że towar miał najprawdopodobniej zostać nielegalnie wprowadzony do obrotu w Polsce. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego paliwa to ponad 115 tys. złotych.

Organizatorom procederu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz przepadek środka przewozowego wraz z nielegalnie przewożonym olejem napędowym

Wróć