Strefa przedsiębiorcy

„Kierunek Chiny - nowe celne perspektywy” - konferencja w Ministerstwie Finansów


  • 23 listopada 2017 r. w gmachu MF odbyła się konferencja zorganizowana przez Departament Ceł „Kierunek Chiny – nowe celne perspektywy" z udziałem wicepremiera ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.
  • Spotkanie miało na celu przybliżenie zagadnień celnych, wspierających wejście polskich firm na chiński rynek.

Spotkanie dotyczyło Nowego Jedwabnego Szlaku, ważnego projektu współpracy gospodarczej między Chinami a Europą, który daje Polsce możliwość, aby zaistnieć jako kluczowy punkt na szlaku wiodącym z Chin do państw europejskich. Perspektywa współpracy z Państwem Środka daje polskim przedsiębiorcom szansę na znaczącą obecność na olbrzymim rynku zbytu. Polska chce aktywnie i skutecznie wykorzystywać potencjał gospodarczy krajowych eksporterów oraz realizować ambitne projekty inwestycyjne i infrastrukturalne, dotyczące rozwoju portów morskich i sieci połączeń kolejowych.

„Chcemy zwiększać polskie inwestycje w Chinach, w tym w The Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB)" - powiedział podczas wystąpienia wicepremier Mateusz Morawiecki. „Obecnie mamy wielką nierównowagę w handlu z Chinami (1:12, czyli 2 mld USD eksportu do 24 mld importu). Apeluję do Chin o handel przez Gdańsk i Szczecin, zamiast przez porty na zachodzie Europy" - dodał. Zaznaczył, że chcemy takiej współpracy, która będzie dawała stronom wzajemne korzyści. Zwrócił szczególną uwagę, że Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministrowi Marianowi Banasiowi oraz jego zastępcy, wiceministrowi Piotrowi Walczakowi udało się uszczelnić system podatkowy w ciągu jednego roku na prawie 10 mld dolarów. Obu Morawiecki nazwał największymi bohaterami dzisiejszego polskiego sukcesu gospodarczego.

W konferencji uczestniczyli również Szef KAS, sekretarz stanu Marian Banaś i z-ca Szefa KAS, podsekretarz stanu Piotr Walczak, Ambasador Chin w Warszawie Xu Jian oraz dyrektor Departamentu Ceł Tadeusz Senda.

Szef KAS Marian Banaś powiedział, że „Nowy Jedwabny Szlak kreuje obiecujące perspektywy dla polskich przedsiębiorców, którzy widzą swoje szanse w rozwijaniu działalności na chińskim rynku. To także wyznaczanie nowej jakości dwustronnej współpracy, kierunków oraz realizacja ambitnych projektów inwestycyjnych z dużym potencjałem rozwojowym". Zapewnił, że „Krajowa Administracja Skarbowa dołoży wszelkich starań, by w zakresie swoich zadań zapewnić jak najbardziej sprawną, przyjazną oraz nowoczesną obsługę  wspierającą  wejście polskich firm na chiński rynek".

„Polska jest dużym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej i odgrywa wciąż rosnącą rolę w Unii Europejskiej. Zarówno Chiny jak i Polska przechodzą etap gwałtownego rozwoju. Oba nasze kraje są komplementarne w zakresie przemysłu i handlu. Chiny dostrzegają wielki potencjał dla dalszej bilateralnej współpracy" - powiedział podczas wystąpienia Ambasador Chin Xu Jian.

W trakcie konferencji Szef KAS Marian Banaś wręczył firmie TPV Displays Polska certyfikat „Firmy SSTL". Tytuł ten potwierdza, że firma spełnia kryteria przewidziane w programie SSTL. Program jest ważnym projektem unijnym, który za główny cel stawia dostarczanie ułatwień w odprawach celnych towarów przewożonych drogą morską. Polska od 2012 roku uczestniczy w projekcie UE-Chiny Safe and Secure Trade Lanes (SSTL). Od 2016 roku jako pierwszy kraj europejski realizuje pilotażowe wdrożenia projektu SSTL w ruchu kolejowym. Właśnie w tym obszarze kolejowym działa firma TPV Displays.

W trakcie paneli dyskusyjnych zostały omówione procedury oraz regulacje importowe w Chinach, a także tematy z zakresu ułatwień handlu z Państwem Środka. Zaproszeni prelegenci podzielili się doświadczeniami i spostrzeżeniami, związanymi ze współpracą  z chińskim partnerem.

Realizacja projektu Nowego Jedwabnego Szlaku wpisuje się w nowy plan rozwoju dla Polski, w kontekście wzrostu zatrudnienia, wzrostu inwestycji oraz szansy dla krajowych producentów eksportujących towary do Chin. Podkreślano także aspekt nowej jakości dwustronnej współpracy, kierunków oraz realizacji ambitnych projektów inwestycyjnych z dużym potencjałem rozwojowym.

Źródło: MF

Wróć