Wiadomości

Kolejne oszustwo na znikającego podatnika ujawnione przez KAS


Funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili kolejne oszustwo na tzw. znikającego podatnika. Działania prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w  Gorzowie  Wlkp., zmierzające do zlikwidowania karuzeli podatkowej trwały kilka dni. Nielegalne podmioty działały na terenie kilku województw, w tym lubuskiego.
W akcję zaangażowani byli funkcjonariusze i pracownicy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp., przy wsparciu funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie oraz Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.
W działania byli też zaangażowani lubuscy analitycy KAS. Udało się zgromadzić materiał dowodowy, na podstawie którego ujawniono nielegalny proceder wyłudzania podatku VAT i podatku akcyzowego oraz kolejne ogniwa utworzonego do tego celu łańcucha podmiotów powiązanych.
Przestępczy charakter działalności, polegał na  korzystaniu z prawa do odliczenia podatku VAT, który nie był odprowadzany na wcześniejszym etapie obrotu gospodarczego, związanego z wyrobami ropopochodnymi.
Akcja była skoordynowana z działaniami Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi.
W efekcie funkcjonariusze KAS zatrzymali 3 osoby biorące udział w procederze wyłudzeń podatkowych, przeszukali kilkanaście miejsc  na terenie województw lubuskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, zabezpieczyli dowody przestępstw i majątek sprawców. Wobec dwóch osób sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.
W trakcie realizacji zabezpieczona została dokumentacja księgowa podmiotów zaangażowanych w proceder, karty bankomatowe, dowody elektroniczne, tj.  telefony, komputery, luksusowy samochód i inne składniki majątku.
Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. przedstawiła zatrzymanym zarzuty przestępstw związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i wyłudzaniem tego podatku.
Szef KAS dokonał blokady rachunków bankowych firm uczestniczących w  przestępnym procederze na kwotę ok. 450.000 zł. i  wszczęto jednocześnie kontrole celno-skarbowe.
W działaniach wzięło udział ponad 40 funkcjonariuszy i pracowników z  Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, przy  udziale funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w  Szczecinie oraz Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.

Źródło: KAS Lubuskie

Wróć