Wiadomości

Konferencja „Bezpieczeństwo surowcowe Polski. Możliwości i oczekiwania”


5 października b.r. w Hotelu Tumskim w Płocku odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo surowcowe Polski. Możliwości i oczekiwania”. W wydarzeniu  udział wzięli przedstawiciele rządu i firm branży oraz ekspertów. Gościem specjalnym spotkania był Pełnomocnik Rządu ds. Krytycznej Infrastruktury Energetycznej, minister Piotr Naimski. Organizatorem wydarzenia było Centrum Idei Gospodarczo-Ekonomicznych.

W sesji pt. "Rynek paliwowy w Polsce - perspektywy", którą poprowadziła Agnieszka Łakoma, udział wzięli:

- mec. Norbert Lenkiewicz - Polska Izba Paliw Płynnych

- Rafał Miland - wiceprezes PERN S.A.

- Grzegorz Maziak - analityk e-petrol

-Andrzej Olechowski - dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego

- Krzysztof Romaniuk - ekspert Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego

- Sergiy Skrypka, dyrektor generalny Sarmatia

Uczestnicy panelu podkreślali że szara strefa na rynku paliw wyraźnie spadła, co widać po wzroście legalnej sprzedaży, zarówno w hurcie, jak i detalu. Ale za wcześnie jest na to, aby odtrąbić sukces. Pojawiają się też zagrożenia, np. zmienne otoczenie prawne, co szczególnie mocno odczuwają małe firmy, które ponoszą największe koszty w stosunku do wielkości sprzedaży, aby sprostać nowym wymaganiom technicznym.

Nie zabrakło również wątków geopolitycznych. Sergiy Skrypka mówił o potrzebie wybudowania ropociągu Brody-Adamowo,  którym tłoczona byłaby ropa m.in. z Morza Kaspijskiego. Jest to ważna inwestycja nie tylko dla Polski, ale również dla całej Europy. Projekt ten musi jednak przyciągnąć więcej firm zarówno po stronie dostawców, jak i odbiorców, aby jego realizacja była opłacalna.

(op.pb)

Wróć