Wiadomości

Konferencja Stron Porozumienia sektora na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej


„Polska może być energetycznym spichlerzem Europy poprzez magazynowanie energii w wodorze. Analiza struktur geologicznych wskazuje, że kawerny solne posiadają potencjał magazynowania energii w H2 na poziomie 10 000 TWh” – powiedział podczas Konferencji Stron Porozumienia sektora na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wydarzenie odbyło się 7 grudnia 2022 r. w Warszawie.

Podczas konferencji, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Wspieramy wszelkie działania zmierzające do wykorzystania potencjału polskiej gospodarki, umiejętności naszych naukowców oraz inżynierów. Porozumienie sektorowe jest miejscem, gdzie mogą zrealizować się plany oraz marzenia związane z budową gospodarki wodorowej - podkreślił w liście Prezes Rady Ministrów.

Z kolei podczas referatu otwierającego wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej to unikalna formuła współpracy i pierwsze takie porozumienie w całej Unii Europejskiej.

Wspólna wizja możliwości wykorzystania wodoru w oparciu o polski wkład, przełoży się na wzmocnienie konkurencyjności gospodarki. Elementem budowy gospodarki wodorowej są też doliny wodorowe będące czynnikiem pozwalającym na budowę łańcucha wartości – powiedział.

Wiceminister dodał także, że wielokrotnie doświadczaliśmy momentów przełomowych dla światowej gospodarki, szczególnie kiedy nowopowstałe rozwiązania zastępowały mniej efektywne stare technologie.

Dziś znajdujemy się znowu w punkcie przełomu. Planujemy zbudować nową, innowacyjną gospodarkę przyjazną dla człowieka i środowiska naturalnego. Spoiwem łączącym poszczególne elementy tej nowej gospodarki jest wodór – wyjaśnił.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, wskazał także, że obecnie Ministerstwo Klimatu i środowiska tworzy regulacje prawne w zakresie wytwarzania tzw. zielonego wodoru.

Obecnie naszym najważniejszym projektem legislacyjnym jest tzw. „Konstytucja dla wodoru”, czyli pakiet ustaw i rozporządzeń, którego celem jest stworzenie odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, w tym wprowadzenia systemu pomocy publicznej w zakresie produkcji zeroemisyjnego wodoru. Jego częścią jest m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw - mówił.

W konferencji wziął udział również Edvard Kožušnik, wiceminister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej. Jak podkreślił Pełnomocnik rządu ds. OZE, współpraca rządów Polski i Czech w zakresie technologii wodorowych układa się bardzo dobrze.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wróć