Prawo

Konsultacje podatkowe ws. opodatkowania VAT transakcji leasingu zwrotnego


Ministerstwo Finansów (MF) rozpoczęło konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania VAT transakcji w zakresie leasingu zwrotnego.

To odpowiedź na postulaty podmiotów świadczących i korzystających z takich usług, które oceniają stosowanie przepisów ws. leasingu zwrotnego jako skomplikowane i niepewne*. Uwagi dotyczące konsultacji można zgłaszać w terminie 3 tygodni od dnia publikacji.

Konsultacje umożliwią zebranie opinii strony społecznej co do kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby uznać, że transakcja w zakresie leasingu zwrotnego powinna być traktowana jako jedna kompleksowa usługa finansowa lub też dwie odrębne transakcje (tj. dostawa towarów przez korzystającego oraz odpowiednio dostawa towarów albo świadczenie usług przez finansującego).

Pozwoli to na opracowanie możliwie kompletnego i precyzyjnego zbioru zasad, na którego podstawie podatnicy mogliby prawidłowo klasyfikować przedmiot transakcji dokonywanych w ramach leasingu zwrotnego.

Więcej>>>: zawiadomienie o rozpoczęciu konsultacji oraz klauzulę informacyjną.

Źródło: MF

* w związku z wydaniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzeczenia z 27 marca 2019 r. w sprawie C-201/18

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='10549') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('10549')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}