Wiadomości

Koparki na oleju opałowym


Podczas kontroli przeprowadzonej w jednej z kopalni, funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego stwierdzili w koparkach olej opałowy. Używanie oleju opałowego jako napędowego to zmiana przeznaczenia wyrobu akcyzowego, niezgodna z przepisami.

21 sierpnia 2017 r. funkcjonariusze udali się na teren jednej z działających w województwie świętokrzyskim kopalni w celu zweryfikowania informacji dotyczącej używania oleju opałowego do napędzania maszyn.

W wyniku podjętych czynności kontrolnych, w zbiornikach paliwa 7 maszyn (koparki i kruszarki) stwierdzono obecność oleju opałowego. Łącznie ujawniono 3206 litrów oleju opałowego, a do zbadania  jego rodzaju  wykorzystano  specjalne testery.

Zgodnie z przepisami, olej ten powinien być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do celów grzewczych. Różnica w opodatkowaniu olejów w zależności od ich przeznaczenia różnymi stawkami akcyzy powoduje, że nieuczciwi podatnicy wykorzystują olej opałowy jako paliwo do samochodów. W ten sposób omijają przepisy i nie płacą należnego podatku.

Źródło: KAS (op.pb)

Wróć