Wiadomości

Lotos: Paliwo dla Kopernika

Lotos miał swój mały udział w przygotowaniach do Wielkiego Wybuchu, czyli do uroczystego otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, czterech od powołania instytucji kultury i sześciu od powstania zespołu do spraw centrum nauki, 5 listopada br. na warszawskim Powiślu otwarto Centrum Nauki Kopernik. Widowisko artystyczne w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności, a uroczyste otwarcie transmitowano na żywo w telewizji.

Niespełna 72 godziny przed Wielkim Wybuchem dostaliśmy prośbę o dostarczenie 15 tys. litrów oleju napędowego, który miał zostać użyty do agregatów prądotwórczych, używanych przy tego typu imprezach. Dostawę oleju napędowego z bazy paliw w Emilianowie zorganizowaliśmy w ekspresowym tempie, realizując ją na życzenie klienta w środku nocy – mówi Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos. – Grupa Lotos ściśle współpracuje w projektach badawczych i wspiera polską naukę, dlatego tym bardziej jest nam miło, że mogliśmy zrealizować to niecodzienne zamówienie, udzielając przy tym możliwie dużego rabatu.

Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych, zwiedzający mogą, samodzielnie eksperymentując, przekonać się o tym. To miejsce to królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata.

Pierwsze centrum nauki pod nazwą Exploratorium powstało w 1969 r. w San Francisco, założone przez Franka Oppenheimera, profesora fizyki. Powodzenie tej formy edukacji, połączonej z nowatorską koncepcją wystawienniczą, spowodowało, że w ciągu następnych 37 lat stworzono ponad 500 centrów nauki, głównie w Ameryce Północnej, Australii i krajach Unii Europejskiej. W ostatnim czasie powstają coraz liczniejsze placówki tego typu w Azji, Afryce i wschodniej części Europy.

Wróć