Wiadomości

LOTOS Parafiny: Emulsje parafinowe rosną kolejny rok


- To dobry rok. Jesteśmy zadowoleni zarówno z poziomu sprzedaży, jak i osiąganych marży. Ten rok przyniósł kilka istotnych zmian. Nie tylko pojawili się nowi odbiorcy, ale i nowe rynki zbytu. To dobra perspektywa dla rozwoju produkcji emulsji parafinowych – stwierdził Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki.

Spółka chce pod koniec roku osiągnąć ok. 1/3 udziału w rynku tych produktów. Warto przypomnieć, że w 2008 roku sprzedaż wyniosła zaledwie kilkaset ton, natomiast rok 2009 zakończono wynikiem 4300 ton sprzedanych wyrobów.

Jeszcze kilka lat temu krajowy rynek emulsji parafinowych szacowany był na około 20 tys. ton. Od tego czasu, głównie poprzez zmiany technologiczne w przemyśle zapotrzebowanie na emulsje naftowe, zmniejszyło się i wynosi około 15 tys. ton. W nieznacznym stopniu zastąpiły je emulsje syntetyczne. Przytoczone powyżej dane nie obejmują również sytuacji, gdy firma kupuje tylko półprodukty, a emulsję wykonuje we własnym zakresie.

- Zmieniają się wymagania i oczekiwania – zaznacza Roman Skóbel z Biura Sprzedaży Parafin. – Dziś standartowo już każdy kontrakt związany jest z badaniami i pracami nad dostosowaniem emulsji do wymagań odbiorcy. A wymagania te mogą się zmieniać z dostawy na dostawę – dodaje. – Raz oczekiwana jest emulsja o 65-proc. zawartości suchej masy, a raz 55-proc. Spełniamy te oczekiwania i chyba najlepszym dowodem na to jest kolejny rok wzrostów sprzedaży i liczba kontraktów długoterminowych – podsumowuje prezes Tomczyk.

W nadchodzących latach spółka chce rozwijać produkcję emulsji i poszerzać ich ofertę. – Zastanawiamy się nad rozbudowaniem naszych mocy produkcyjnych – stwierdza Jacek Stelmach, Dyrektor Jednostki Parafin.

Emulsje otrzymywane na bazie surowców ropopochodnych stosowane są głównie jako środek hydrofobizujący materiały drewniane i drewnopochodne.

Struktura emulsji pozwala na skuteczne zaimpregnowanie powierzchni o nieregularnych kształtach. Dzięki zastosowaniu emulsji możliwe staje się uzyskanie cienkiej warstwy ochronnej na powierzchniach szorstkich i porowatych, co jest z reguły utrudnione z powodu dużej lepkości środków hydrofobizujących. Głównie z uwagi na tę cechę emulsje są wykorzystywane do impregnacji wyrobów drewnianych, płyt MDF i HDF a także lin przędzy i tekstyliów. Zastosowanie emulsji parafinowych umożliwia otrzymanie przez producentów płyt wiórowych odpowiednich parametrów pęcznienia i nasiąkliwości dla wyrobu gotowego. Parametry te opisują odporność wyrobu na zawilgocenie oraz zdolność do zachowania kształtu pomimo kontaktu z wodą.

Odpowiednio przygotowane emulsje parafinowe charakteryzują się wysoką stabilnością i dobrą rozcieńczalnością. Dodatkowa zaletą emulsji parafinowych jest ich stosunkowo niski koszt wytworzenia w porównaniu z emulsjami otrzymywanymi na bazie olejów białych czy też polimerów. Emulsje dostarczane przez Lotos Parafiny dedykowane są głównie do impregnacji płyt wiórowych (typu OSB, MDF i HDF).

LOTOS Parafiny Sp. z o.o. to jeden z największych w Europie producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Najważniejszą pozycję produkcyjną spółki stanowią obecnie parafiny zniczowe oraz masy parafinowe przemysłowe. LOTOS Parafiny zajmują się także  działalnością detaliczną w ramach  projektowania i produkcji świec pod marką PROMETEO, zarówno w asortymencie maszynowym, jak i ekskluzywnym (produkcja ręczna). Firma posiada dwie fabryki: w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle.

Postępujące w otoczeniu rynkowym zmiany, obejmujące ograniczenie podaży surowców i zmiany jakościowe dostępnych gaczy parafinowych sprawiły, że spółka przemodelowała swoją strukturę działalności i zwiększyła zakres świadczonych usług o współpracę z przemysłem oponiarskim, gumowym, drzewnym i budowlanym.

Wróć