Wiadomości
Lotos: Platforma Petrobaltic wróciła na złoże B3
Po wymianie amortyzatorów nóg i remoncie dźwigu głównego platforma wiertnicza „Petrobaltic” opuściła Port Północny w Gdańsku i została z powodzeniem przeholowana na złoże B3.
– Będzie tu prowadziła prace polegające na rekonstrukcji zabezpieczeń otworów zlokalizowanych w obszarze bezzałogowej platformy PG-1 – informuje Waldemar Plata, dyrektor ds. operacyjnych w Lotos Petrobaltic.
Operacja holowania rozpoczęła się w środę, 20 kwietnia br., ok. godz. 19.40, gdy platforma odzyskała pływalność. Z portu wyprowadziły ją należące do spółki WUŻ holowniki „Tytan”, „Taurus” i „Virtus”, a na złoże przeholowały „Granit” (należący do Lotos Petrobaltic) i „Tytan”. Holowanie dobiegło końca w piątek, 22 kwietnia, w godzinach wieczornych. Kluczowym elementem operacji było precyzyjne naprowadzenie platformy „Petrobaltic” na bezzałogową platformę PG-1, które specjaliści Lotos Petrobaltic wykonali z sukcesem.
Złoże B3 położone jest ok. 70 km na północ od Rozewia. Lotos Petrobaltic czerpie z niego ok. 4 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Dodatkowo spółka wydobywa tam gaz ziemny, który przesyłany jest dalej do elektrociepłowni we Władysławowie specjalnym rurociągiem o długość 82,5 km. Natomiast ropa naftowa transportowana jest tankowcem do gdańskiego Naftoportu.
Lotos Petrobaltic to spółka zależna Grupy Lotos SA. Firma posiada koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Potwierdzone zasoby Petrobalticu (M. Bałtyckie i Norweski Szelf Kontynentalny wg stanu na 31 grudnia 2010 r.) to 6,2 mln ton ropy naftowej oraz 0,5 mld m2 gazu (zasoby pewne i zasoby prawdopodobne, kat. 2P) oraz 1,3 mln ton ropy naftowej i 6,5 mld m2 gazu (zasoby warunkowe, kat. 2C). Petrobaltic obecny jest na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez spółkę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie 7 koncesji (6 poszukiwawczych i 1 wydobywczą). Na trzech z nich Lotos Norge jest operatorem. Dodatkowo spółka jest właścicielem firmy AB Geonafta, wydobywającej ropę naftową na Litwie.