Auto i Myjnia

LOTOS zbuduje dwa MOP-y przy S8 na Mazowszu


LOTOS umacnia pozycję wicelidera w segmencie Miejsc Obsługi Podróżnych w Polsce. Spółka LOTOS Paliwa wygrała przetarg na dzierżawę kolejnych dwóch MOP-ów przy drodze ekspresowej S8 w województwie mazowieckim. Otwarcie obu obiektów planuje się na I/II kwartał 2021 roku.

WIĘCEJ czytaj w najbliższym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne". Z pełną ofertą Grupy LOTOS można było zapoznać się na organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2019

Spółka LOTOS Paliwa 17 maja 2019 r. przystąpiła do przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie. Oficjalne wyniki ogłoszono 30 maja br. Spółka LOTOS Paliwa złożyła najkorzystniejszą ofertę i to jej przypadnie dzierżawa oraz zagospodarowanie MOP Budykierz oraz MOP Przyjmy.

MOP Budykierz (kat. III) zlokalizowany będzie w ciągu drogi ekspresowej S8 po jej wschodniej stronie, na odcinku obwodnica Wyszkowa – węzeł Poręba, w km 525+650, jezdnia prawa, kierunek Białystok, Łomża, Suwałki, na terenie gminy Brańszczyk, powiat wyszkowski w woj. mazowieckim.

MOP Przyjmy (kat. II) zlokalizowany będzie w ciągu drogi ekspresowej S8 po jej zachodniej stronie, na odcinku węzeł Poręba – Ostrów Mazowiecka, w km 532+300, jezdnia lewa, kierunek Warszawa, na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, powiat ostrowskim w woj. mazowieckim.

Włączenie obu stacji do sieci stacji LOTOS planuje się na I/II kwartał 2021 r.

Mapka MOPy 17062019

W sieci LOTOS działa obecnie 20 MOP-ów. Korzystają z nich kierowcy podróżujący autostradami A1, A2, A4, A6 oraz drogami ekspresowymi S3 czy S7. Każdy z obiektów oferuje pełną gamę paliw bezpośrednio z gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS oraz własną gastronomię, przestronne parkingi, toalety, świetnie zaopatrzone sklepy. Do końca I kwartału 2021 r. planowane jest uruchomienie łącznie 12 nowych tego typu stacji paliw. MOP-y to także 1/3 stacji spośród pierwszych 50 stacji, które LOTOS chce wyposażyć w szybkie ładowarki do aut elektrycznych.

MOP to teren wydzielony w pasie drogowym autostrad i dróg ekspresowych, wyposażony w parking oraz w infrastrukturę zapewniającą komfort i odpoczynek podróżnym.

MOP-y w Polsce podzielone są na trzy kategorie. MOP I kategorii wyposażony jest w parking dla samochodów osobowych, autobusów i aut ciężarowych, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, pasy manewrowe, urządzenia higieniczno-sanitarne, oświetlenie oraz opcjonalnie mały punkt gastronomiczny. Najczęściej jego powierzchnia nie przekracza 2 ha. MOP II kategorii posiada dodatkowo stację paliw, miejsca postojowe wyposażone w kompresor, odkurzacz i inne urządzenia do obsługi pojazdów, punkty gastronomiczno-handlowe oraz miejsca informacji turystycznej. Jego powierzchnia to ok. 3 ha, może być jednostronny lub dwustronny. MOP III kategorii może posiadać obiekty z miejscami noclegowymi i inne, np. punkt pocztowy, ubezpieczeniowy, bank lub biuro turystyczne. Jego powierzchnia sięga nawet 5 ha i często jest to MOP dwustronny (położony po dwóch stronach autostrady), połączony kładką dla pieszych.

Źródło: LOTOS,fot. arch. Międzynarodowych Targów STACJA PALIW

 

Wróć