Wiadomości

Lotos zwiększa obecność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Lotos E&P Norge uzyskała 50 proc. udziałów oraz pozycję operatora w koncesji wydobywczej PL 556 na Morzu Norweskim. Udziały przyznało norweskie Ministerstwo Ropy i Energii w ramach rozstrzygniętej właśnie rundy APA 2009.

Zgodnie z programem prac koncesji w pierwszym roku od jej otrzymania planowane jest przeprowadzenie prac analitycznych, na których podstawie podjęta zostanie decyzja o ewentualnym wykonaniu otworu poszukiwawczego. Szacunkowe koszty związane z ww. pracami wynoszą ok. 6 mln NOK, tj. ok. 2,96 mln zł.

– PL 556 to nasza trzecia koncesja, w której zostaliśmy operatorem. To dowód, że kompetencje i doświadczenie Lotos Norge stale rosną, a norweskie Ministerstwo Ropy i Energii to docenia – komentuje Henrik Carlsen, prezes Lotos Norge.

Lotos Norge dysponuje obecnie 10 koncesjami poszukiwawczo-wydobywczymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2008 r. kupiła 20% udziałów w złożu Yme i uzyskała udziały w 5 koncesjach poszukiwawczych na Morzu Północnym. W ubiegłym roku otrzymała udziały w czterech kolejnych koncesjach wydobywczych. Najbardziej zaawansowany jest proces zagospodarowania złoża Yme, gdzie uruchomienie wydobycia planuje się na II połowę tego roku.
W ramach rundy APA 2009 rząd Norwegii przyznał w sumie 38 koncesji wydobywczych 42 firmom z całego świata. 19 z nich zostało operatorami, czyli firmami zarządzającymi procesem zagospodarowania poszczególnych złóż ropy naftowej i gazu. Przyznane w ramach rundy koncesje zlokalizowane są na Morzu Północnym (25 koncesji), Norweskim (10 koncesji) i Barentsa (3 koncesje).

Dzięki uczestnictwu w APA 2009 (podobnie jak w przypadku APA 2008) Lotos Norge ma okazję rozpocząć eksploatację tzw. dojrzałych obszarów, czyli takich, na których zaprzestały wydobycia największe światowe koncerny naftowe. Na terenach tych pozostały jednak dziesiątki nietkniętych, mniejszych pokładów ropy i gazu, których wykorzystanie jest możliwe m.in. dzięki pozostawionej tam infrastrukturze technicznej.

Spółkę Lotos Exploration and Production Norge AS, w całości zależną od Petrobaltiku, powołano do życia we wrześniu 2007 roku. Kieruje nią Henrik Carlsen – przez 33 lata związany z koncernem Statoil, z którym realizował wiele istotnych projektów rozwojowych z obszaru wydobycia ropy naftowej i gazu. Główny zadaniem firmy jest pozyskiwanie dla grupy kapitałowej Lotos udziałów w projektach poszukiwawczo-wydobywczych realizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.


Marcin Zachowicz
rzecznik prasowy
Grupa LOTOS SAźródło: Grupa Lotos SA

Wróć