Wiadomości

MZA Warszawa inwestuje w CNG


20 czerwca 2018 r. w nowej hali obsługi technicznej na terenie zajezdni „Woronicza” Miejskich Zakładów Autobusowych podpisano umowę na dostawę 80 autobusów gazowych z firmą MAN Bus & Truck.  Jednocześnie Konsorcjum PGNiG Obrót Detaliczny i Gaz Sp. z.o.o. oraz Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowę na dostawę w ciągu 10 lat ponad 54 mln m3 sprężonego gazu ziemnego. Jego wartość może przekroczyć 185 mln zł.

- To największe zakupy autobusów niskoemisyjnych w historii naszego miejskiego przewoźnika. Po ulicach stolicy jeździ obecnie 35 autobusów gazowych, a w przyszłym roku ich liczba wzrośnie aż o 80 sztuk. Ekologia to nasz priorytet, dlatego planujemy już kolejne zakupy. W 2020 roku w taborze MZA będzie już ponad 300 pojazdów gazowych i elektrycznych – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy

50 autobusów przegubowych i 30 12-metrowych marki MAN zasilanych sprężanym gazem ziemnym CNG przyjedzie do zajezdni „Kleszczowa” w pierwszym kwartale przyszłego roku. Paliwo i infrastrukturę do tankowania zapewni, na mocy oddzielnej umowy, konsorcjum tworzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Nowe autobusy zostaną standardowo wyposażone w biletomaty, klimatyzację, monitoring oraz elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną. - Ta umowa o wartości 132 mln złotych to kolejny krok naszej firmy w drodze do zbudowania jednej z najbardziej ekologicznych firm, która poza niskoemisyjnymi autobusami korzysta też z takich energooszczędnych rozwiązań jak własna elektrownia słoneczna czy panele fotowoltaiczne na dachach autobusów – dodaje Jan Kuźmiński, prezes zarządu MZA. - Z dumą prezentujemy też nową halę obsługi technicznej.

- Jestem przekonany, że wybór naszej oferty to potwierdzenie doskonałej wzajemnej współpracy oraz faktu, że autobusy MAN we flocie MZA sprawdziły się jako niezawodny środek transportu. Cieszy nas fakt, że wybierając markę MAN zdecydowali się Państwo na autobusy, które zostały wyprodukowane w zakładach MAN Bus w Starachowicach – mówi Jean-Sylvain Delepaut, członek zarządu Man Truck & Bus Polska.

Nowe pojazdy dołączą do autobusów niskoemisyjnych eksploatowanych przez MZA - 35 gazowych przegubowców LNG firmy Solbus oraz czterech hybrydowych Solarisów. Miejskie Zakłady Autobusowe mają też w swoim taborze pojazdy bezemisyjne – 31 autobusów elektrycznych dostarczonych przez firmy: Solaris i Ursus. W 2020 roku stołeczny przewoźnik będzie miał już ponad 300 autobusów bezemisyjnych i niskoemisyjnych – elektrycznych i gazowych. Tym samym miejska spółka stanie się jednym z najbardziej ekologicznych przewoźników na naszym kontynencie.

Sami zobaczcie

Komunikacja miejska to najchętniej wybierany przez warszawiaków środek transportu. Autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad miliard pasażerów rocznie, z czego około pół miliarda – autobusy.

Na modernizację taboru MZA w ciągu ostatnich dwunastu lat wydano już ponad miliard złotych. Na ulice stołeczne ulice wyjechało w tym czasie aż 1167 nowoczesnych autobusów, dzięki czemu wszystkie linie autobusowe w Warszawie są już obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe.

Źródło: MZA/ PGNiG

Wróć