Wiadomości

Na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej ruszyły pierwsze w Polsce podyplomowe studia zarządzania flotą


14 października 2017 r. na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej ruszyły pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe studia podyplomowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”.

Studia zostały utworzone z inicjatywy Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych, a ich program został opracowany przez ekspertów obydwu organizacji, we współpracy z kadrą naukową Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Pierwsze tego typu studia, są odpowiedzią na dynamiczny rozwój branży flotowej w Polsce, a w konsekwencji rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy na wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie zarządzania pojazdami flotowymi. 

- Program studiów „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” stanowi ewenement, nie tylko w skali Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej czy całej uczelni, ale jest unikalny nawet w skali kraju. Jest to bowiem  rzadko spotykane połączenie praktycznej wiedzy osób na co dzień funkcjonujących w branży flotowej, z doświadczeniem naukowym kadry akademickiej. Dominujący udział w programie studiów, złożonym z 19 przedmiotów, mają przedmioty dostarczające praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania i finansowania flot samochodów - mówi Michał Jankowski, Dyrektor Biura PZWLP.

Kształcenie w ramach studiów „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” jest prowadzone przez 2 semestry i obejmuje łącznie 187 godzin zajęć.Aż 61 godzin nauczania stanowią praktyczne ćwiczenia, zajęcia projektowe oraz laboratoria, podczas których słuchacze mają m.in. okazję pracować na używanych w działach flotowych w przedsiębiorstwach, czy firmach CFM i Rent a Car, narzędziach informatycznych i telematycznych do zarządzania flotami. W studia zaangażowanych jest 26 wykładowców z PZWLP, SKFS, Wydziału Transportu PW, a także innych uczelni oraz firm telematycznych i IT z sektora flotowego w Polsce. Większość wykładowców to doświadczeni, czynni zawodowo eksperci branży flotowej.

Studia rozpoczęły 32 osoby, wśród których znajdują się zarówno osoby młode, które dopiero planują rozpocząć swoją karierę zawodową w branży flotowej, jak i osoby, które już funkcjonują zawodowo na tym rynku. Dla uczestników studiów (osób młodych, nie funkcjonujących zawodowo w branży flotowej), w drugim semestrze nauczania uruchomiony zostanie program kilkumiesięcznych, płatnych praktyk zawodowych w firmach wynajmu długoterminowego (CFM) i Rent a Car, należących do PZWLP

Źródło: PZWLP, na fot prof. dr hab. inz. Marianna Jacyna - Dziekan Wydzialu Transportu PW, op.zp

Wróć