Auto-Flota

Największy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi


Volkswagen w Polsce ma poważne problemy. Wartość roszczeń osób, które zgłosiły się do Stowarzyszenia STOPVW przekroczyła już 100 milionów złotych. Wszystko w związku z aferą Dieselgate.

W latach 2008-2015 na polski rynek trafiło 200 tysięcy samochodów marek Audi, Porsche, Seat i Skoda z silnikami, które nie spełniały norm emisji spalin. Producent, by ukryć ten fakt, zastosował zakazane przez Unię Europejską oprogramowanie. Kolejne sądy wydają wyroki niekorzystne dla Volkswagena. Problem pogłębia nieskuteczna akcja naprawcza. W ocenie wielu klientów pogarsza ona pracę jednostki napędowej, w tym zwiększa zużycie paliwa i obniża moc. Sprawą interesuje się też prokuratura i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprawą odszkodowań w Polsce zajmuje się stowarzyszenie STOPVW.PL. Łączna wartość roszczeń wobec Volkswagena, przekroczyła już 100 milionów złotych. Prezes stowarzyszenia Jędrzej Chmielewski przekonuje, że Polacy mają bardzo duże szanse na rekompensaty od koncernu:

„Według niezależnych ekspertyz prawnych Volkswagen złamał dyrektywę, która zakazuje stosowania oprogramowania fałszującego testy spalin, a samochody nie mają w związku z tym ważnej homologacji. W Polsce, gdzie złożyliśmy pierwszy pozew zbiorowy przeciwko koncernowi, obowiązują w tym zakresie takie same przepisy co w Niemczech czy Hiszpanii, gdzie sądy już w blisko 100 wyrokach stanęły po stronie klientów. Dlatego szanse na ukaranie Volkswagena oceniamy bardzo wysoko. Każdy posiadacz wadliwego Audi, Skody, Seata, Porsche czy Volkswagena może sprawdzić na stronie STOPVW.PL czy jego samochód kwalifikuje się do uzyskania odszkodowania.”

Producent mógł też wprowadzić w błąd klientów, co do właściwości samochodów. Jest to związane z tak zwaną akcją naprawczą, w czasie której wymienia się w samochodach oprogramowanie. Zdaniem stowarzyszenia STOPVW.PL, takie działanie pogarsza parametry samochodu i sprawia wiele problemów klientom.

Źródło: STOPVW.PL (op.pb)

Wróć

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd

Co się stało?

Wysąpił błąd podczas wykonywania skryptu. Coś nie działa prawidłowo.

Jak mogę naprawić ten problem?

Otwórz plik system/logs/error.log i znajdź powiązaną wiadomość błędu (zazwyczaj ostatnia). Możesz również dodać ten wiersz do lokalnego pliku konfiguracji i odświeżyć stronę:

$GLOBALS['TL_CONFIG']['displayErrors'] = true;

Zauważ, że każdy będzie mógł zobaczyć błędy na Twojej stronie!

Dowiedz się więcej

Wykonywanie skryptu zostało zatrzymane z powodu błędu. Wiadomość o błędzie została ukryta z powodów bezpieczeństwa i może zostać znaleziona w pliku system/logs/error.log (patrz wyżej). Jeśli nie rozumiesz wiadomości błędu lub nie wiesz jak naprawić problem, przeszukaj Contao FAQ lub odwiedź stronę wsparciaContao.

Aby spersonalizować tą wiadomość, utwórz nowy szablon nazwany templates/be_error.html5.