Wiadomości

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko


Podróżując autem, również „produkujemy” śmieci. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się ich, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają je na poboczu drogi. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Utrzymanie dróg to też ich sprzątanie
Rolą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest budowa dróg oraz utrzymywanie ich nawierzchni. Dotyczy to również chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń, które są związane z drogą. W okresie zimowym zarządca odpowiada za utrzymanie drogi poprzez jej odśnieżanie i zwalczanie śliskości, o czym już informowaliśmy podczas zimy.

O znaczeniu wszystkich prac utrzymaniowych również już wspominaliśmy na naszej stronie internetowej i opisaliśmy te kwestię.

Ważnym obowiązkiem GDDKiA jest także utrzymywanie czystości w obrębie zarządzanych dróg. Patrole służby drogowej monitorują nasze trasy całą dobę. Niestety podczas objazdów zauważamy duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. To nie tylko śmieci „wyprodukowane” podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz wyrzucany w pasie drogowym.

Przez nieodpowiedzialne zachowanie kierowców lub ich pasażerów na drodze pojawiają się rzeczy, które stwarzają zagrożenie dla innych jej użytkowników. Najczęściej z auta wyrzucane są plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach. Na jezdni zdarzają się też resztki rozerwanych opon czy połamane kołpaki.

Kosztowne sprzątanie
Niestety sprzątanie wiąże się z kosztami, które ponosi zarządca drogi. Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Nie są to małe kwoty i sumy przeznaczone na sprzątanie możemy ograniczyć my sami, użytkownicy dróg. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.

Dla przykładu podamy dane z kilku wybranych oddziałów GDDKiA w Polsce. I tak koszt utrzymania czystości dróg w jednym województwie i tylko w jednym roku może sięgać nawet blisko 4 mln zł! Takie koszty musieliśmy ponieść w woj. podlaskim czy warmińsko-mazurskim. Niewiele mniej kosztowało to nas (wszystkich!) w woj. małopolskim.

Tutaj warto przypomnieć, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje prawie 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 000 km). To jaką kwotę będziemy musieli przeznaczać na sprzątanie dróg, zależy od wszystkich użytkowników dróg.

Korzystaj z MOP-ów i parkingów. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo
Apelujemy do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Prosimy, aby śmieci wyrzucać do specjalnie wyznaczonych koszy na odpady, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na Miejscach Obsługi Podróżnych i parkingach. Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, możemy wyrzucić w domu lub gdy dotrzemy do celu podróży.

Szczegółowe lokalizacje MOP-ów przy drogach szybkiego ruchu można sprawdzić na mapie w naszym serwisie www.drogi.gddkia.gov.pl.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Wróć