Wiadomości

Nowoczesne rozwiązania w gospodarce odpadami na targach POL-ECO-SYSTEM


Wyzwania, które czekają branżę gospodarki odpadami w związku z nowelizacją przepisów w tej dziedzinie, będą jednym z głównych tematów Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO-SYSTEM. Wydarzenie odbędzie się w Poznaniu w dniach 9-11 października. WIĘCEJ czytaj w najbliższym wydaniu "Paliw Płynnych". Z szeroką ofertą urządzeń do ochrony środowiska zapoznasz się też na organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2020

Patronat honorowy nad targami sprawuje minister środowiska oraz prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć branża w najbliższym czasie, jest dostosowanie systemu przetwarzania odpadów do znowelizowanych przez Sejm aktów prawnych oraz przystosowanie instalacji przetwarzania odpadów do nowych systemów BAT (ang. Best available technology – Najlepsze dostępne technologie).

- Temat przewodni tegorocznej edycji targów +Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska+ doskonale wpisuje się w działania Ministerstwa Środowiska. Podjęliśmy liczne działania, które przyczynią się do poprawy stanu gospodarki odpadami. Wprowadzane przez nas rozwiązania miały na celu uszczelnienie przepisów oraz poprawę skuteczności ich egzekwowaniawyjaśnia minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Targi POL-ECO SYSTEM są miejscem wymiany poglądów w tematyce nurtującej sektor gospodarki odpadami. Zostaną one poruszone podczas licznych konferencji i wydarzeń towarzyszących targom m. in. podczas debaty inaugurującej targi. Do dyskusji zaproszeni zostali m. in.: prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, a także prezes Zarządu NFOŚiGW Piotr Woźny.

- Zapraszam samorządy do udziału w tym przedsięwzięciu. Będzie można wysłuchać konferencji, ale też i wskazać ministrowi środowiska propozycje rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Jesteśmy przed wdrożeniem pakietu odpadowego, stąd będzie dyskutowana gospodarka w obiegu zamkniętym, prowadzenie możliwości recyklingu, zbierania odpadów – tematy będące niezwykle ważnym zadaniem dla samorządu, ale też całego kraju i ministra środowiska – poinformował szef resortu środowiska. - Zapraszam także przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami. To jest właśnie miejsce na wymianę doświadczeń i pochwalenie się swoimi osiągnięciami technologicznymi – dodał.

Ekspozycję targową stworzą firmy produkcyjne i usługowe z branży gospodarki odpadami, recyklingu, energooszczędnych technologii, odnawialnych źródeł energii i gospodarki wodno-ściekowej.

Zostaną zaprezentowane innowacyjne rozwiązania i technologie oraz najnowocześniejsze maszyny wspierające ochronę środowiska i branżę komunalną, w tym m. in.: maszyny stacjonarne i mobilne do przetwarzania odpadów i recyklingu oraz do pracy w kompostowniach czy separatory powietrzne i magnetyczne.

Nieodłączną częścią targów jest wystawa laureatów konkursu Ministerstwa Środowiska „Produkt w Obiegu”, którego celem jest promowanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Wspiera on nowoczesnych przedsiębiorców i projektantów wprowadzających innowacyjne metody m.in. przetwarzania czy ponownego wykorzystania odpadów. - Będziemy podsumowywać konkurs na produkt w obiegu zamkniętym. Chcemy, by dobre rozwiązania były promowane i powielane przez innych – powiedział minister Kowalczyk.

Źródło: PAPfot. arch. Międzynarodowych Targów STACJA PALIW - kosz Glasdon EcoNexus-CupBank

Wróć