Wiadomości

Nowy logotyp systemu kaucyjnego


Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska zaprezentowała nowy logotyp systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych już w 2025 roku. Poinformowała także o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych.

  • 31 maja 2024 r. zakończył się etap konsultacji i opiniowania projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Aktualnie w Rządowym Centrum Legislacji trwają ustalenia międzyresortowe.
  • W wyniku konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniony został postulat branży mleczarskiej o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych
  • Kolejna zmiana dotyczy logotypu systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych już w przyszłym roku. Wzór oznakowania jest dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/system-kaucyjny
  • 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie o wysokości kaucji zostało podpisane przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę. Teraz zostanie przekazane do pierwszego z dwóch współwydających, a po skompletowaniu podpisów - do publikacji w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie powinno zostać ogłoszone w czerwcu albo na przełomie czerwca/lipca.


System kaucyjny jest jednym z kroków, który pozwoli nam osiągnąć ważne cele środowiskowe. Wszyscy chcemy czystych lasów i plaż. Chcemy, żeby w naszych rzekach, jeziorach, morzach nie pływały tony plastiku. Kaucja staje się faktem. Przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest procedowanie projektu ustawy przez Radę Ministrów – mówiła podczas konferencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wiceszefowa resortu Anita Sowińska.

W procesie legislacyjnym konsultacje są bardzo ważnym elementem demokracji i dokładnie tak było w przypadku projektu ustawy o systemie kaucyjnym. 31 maja zakończył etap konsultacji i opiniowania projektu ustawy. Aktualnie w Rządowym Centrum Legislacji trwają ustalenia międzyresortowe – dodała.

W wyniku konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniony został postulat branży mleczarskiej o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych. Jak przyznała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska za wyłączeniem tego typu opakowań przemawiały przede wszystkim względy sanitarne, dotyczące możliwości utrzymania czystości w punktach zbiórki.

Kolejna zmiana dotyczy logotypu systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych już w przyszłym roku. Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska o wysokości kaucji przeszło procedurę notyfikacji unijnej. 12 czerwca 2024 r. zostało podpisane przez minister Paulinę Hennig-Kloskę. Teraz zostanie przekazane do pierwszego ze współwydających, a po skompletowaniu podpisów - do publikacji w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie powinno zostać ogłoszone w czerwcu albo na przełomie czerwca/lipca.

 

Link do aktualności >>>tutaj<<<

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wróć