Prawo

Od wieku na rzecz ochrony pracy - Państwowa Inspekcja Pracy w 100- lecie niepodległego Państwa Polskiego


20 czerwca 2018 r. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczysta konferencja „Od wieku na rzecz ochrony pracy - Państwowa Inspekcja Pracy w 100- lecie niepodległego Państwa Polskiego”. W spotkaniu pod patronatem marszałka Sejmu RP wzięli udział przedstawiciele parlamentu, rządu, kierownictwo PIP, partnerzy społeczni przedstawiciele władz i samorządów lokalnych.

wwwIMG4064

Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy otwierając konferencję podkreślił, że odbywa się ona w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie. Stwarza to wyjątkową okazję, by przypomnieć o bogatej tradycji polskiej inspekcji pracy, która za niecały rok obchodzi Jubileusz 100-lecia swego istnienia.

wwwIMG4076

- Niezależnie od zmieniających się na przestrzeni lat rozwiązań prawnych, modelu działania czy uwarunkowań społecznych, inspekcja pracy konsekwentnie i z pełnym zaangażowaniem wypełniała swą misję - misję ochrony zdrowia i życia zatrudnionych i ochrony praw pracowniczych -  zaznaczył główny inspektor pracy.

wwwIMG4086

Do uczestników spotkania prezydent RP Andrzej Duda skierował list, który odczytał Wojciech Kolarski, pełnomocnik prezydenta RP ds. Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Prezydent podkreślił, że troska o godność, podmiotowość i bezpieczeństwo pracownika jest jednym z najważniejszych zadań gospodarczych i społecznych, urzeczywistnianych przez państwo. Stwierdził, że ta odpowiedzialna misja w wielkiej mierze powierzona jest pracownikom PIP.

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu w piśmie skierowanym do biorących udział w rocznicowym spotkaniu wskazał, że konferencję traktuje jako formę upamiętnienia wszystkich, którzy budowali II Rzeczpospolitą. Przypomniał, że pomyślny rozwój Polski jest dziełem nie tylko wybitnych polityków, dowódców wojskowych, lecz także osób, które swoją pracą przyczyniły się do stworzenia struktur życia społeczno-gospodarczego.

wwwIMG4102

W liście do uczestników odczytanym przez Ewę Doślę, dyrektora Gabinetu Głównego Inspektora Pracy, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w procesie modernizacji naszego kraju jednym z kluczowych aspektów jest dbałość o bezpieczeństwo pracowników.

Beata Szydło, wicepremier w swoim liście odczytanym w trakcie spotkania stwierdziła,  że choć na przestrzeni lat zadania PIP zmieniały się, to nie zmieniła się istota misji inspekcji pracy, jaką jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy. Przypomniała, że inspektorzy pracy zyskali uprawnienia kontrolne w zakresie przestrzegania wypłaty minimalnej stawki godzinowej, dzięki czemu pracownicy w Polsce mogą liczyć na wsparcie w kluczowym obszarze życia, jakim jest praca zarobkowa pozwalająca utrzymać siebie i bliskich.

wwwIMG4116

Okolicznościowy list z okazji konferencji napisał także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Wskazał w nim, że problematyka prawa pracy i jego przestrzegania jest bardzo ważna, a historia działań podejmowanych przez Polaków w tej dziedzinie jest pasjonująca i warta propagowania. List od prezesa PIS odczytał Grzegorz Nieradka, doradca głównego inspektora pracy.

wwwIMG4122

Poseł Janusz Śniadek, przewodniczący Rady Ochrony Pracy przypomniał, że pierwotnym celem powołania przed blisko 100 laty inspekcji pracy było zachowanie spokoju społecznego w odradzającej się ojczyźnie. Podkreślił, że choć okoliczności zewnętrzne i wewnętrzne są obecnie odmienne, to nadal efektem działania inspektorów pracy jest spokój społeczny.

wwwIMG4129

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed podkreślał, że choć Państwowa Inspekcja Pracy działa niezależnie od rządu, to współpraca między tymi urzędami jest wzorowa i wielopłaszczyznowa ze względu na wspólny cel, jakim jest zapewnienie pracownikom godnych i bezpiecznych warunków pracy. Jako przykład podał współdziałanie w zakresie wprowadzania i egzekwowania przepisów ograniczających pracę w handlu w niedzielę.

wwwIMG4149

O współpracy służb mundurowych z Państwową Inspekcja Pracy mówiła Renata Szczęch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podkreślała rolę wspólnych działań PIP, Policji i Straży Granicznej na rzecz zwalczania nielegalnej pracy cudzoziemców i handlu ludźmi.

wwwIMG4152

W dalszej części konferencji Wiesław Łyszczek, przybliżył zmieniającą się rolę i zadania PIP w służbie człowiekowi pracy na przestrzeni blisko stuletniej działalności.

wwwIMG4164

Uzupełnieniem tego wystąpienia były prezentacje zastępców głównego inspektora pracy. Andrzej Kwaliński omówił zwiększający się zakres zadań Państwowej Inspekcji Pracy i związany z tym katalog obowiązków inspektorów pracy.

wwwIMG4173

Z kolei Dariusz Mińkowski przedstawił działania prewencyjno-promocyjne prowadzone przez inspekcję pracy i uzasadnił potrzebę ich kontunuowania ze względu na cel, jakim jest ograniczenie zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa osób zatrudnionych.

wwwIMG4178

Bogdan Drzastwa omówił zakres współpracy Państwowej Inspekcji Pracy z organami administracji zespolonej i samorządami terytorialnymi.

wwwIMG4194

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przedstawił rolę wojewody w zakresie rynku pracy i możliwości współdziałania z Państwową Inspekcją Pracy.

wwwIMG4197

O swoich doświadczeniach i efektach współpracy samorządu terytorialnego z terenowymi oddziałami inspekcji pracy mówili Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie i Adam Panek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

wwwIMG4212

Podsumowując spotkanie Wiesław Łyszczek z satysfakcją stwierdził, że Państwowa Inspekcja Pracy ma wielu sojuszników, których zapał i potencjał należy dobrze wykorzystać.

- Deklaruję wolę dalszego współdziałania zarówno na szczeblu wojewody jak i z jednostkami samorządu terytorialnego, z naszymi partnerami społecznymi w wyjaśnieniu każdej sprawy, u podłoża której leżą problemy w środowisku pracy - powiedział Wiesław Łyszczek.

Szef inspekcji pracy podziękował za udział wszystkim obecnym podkreślając obecność na rocznicowych konferencjach przedstawicieli Kościoła Katolickiego.

W konferencji w Sejmie uczestniczył ojciec Czesław Brud, administrator Klasztoru na Jasnej Górze.

- Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że „Ostatecznym celem pracy jest człowiek”. To motto widnieje na sztandarze Państwowej Inspekcji Pracy i mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie ono łączyło wszystkie środowiska i ludzi działających na rzecz ochrony pracy - zakończył Wiesław Łyszczek.

wwwIMG4072

Oprawę artystyczną konferencji zapewnił Chór Komendy Stołecznej Policji pod batutą Sylwii Krzywdy. Wiązanka pieśni w jego wykonaniu nawiązywała do myśli patriotycznych związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości państwa polskiego oraz zbliżającego się jubileuszu istnienia Państwowej Inspekcji Pracy.

Spotkanie prowadził Jerzy Wlazło z Departamentu Prewencji i Promocji GIP.

Źródło: PIP

Wróć