Wiadomości

Orlen nagrodzony za relacje inwestorskie


PKN Orlen odebrał dwie nagrody w rankingu Giełdowa Spółka Roku organizowanym przez „Puls Biznesu” i Ośrodek Badawczy „Pentor”. Koncern został doceniony za najlepsze relacje z inwestorami i zajął czwarte miejsce wśród najszybciej rozwijających się spółek.

Na Gali Giełdowa Spółka Roku 2009 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wręczono wyróżnienia najszybciej rozwijającym się spółkom giełdowym. Najwyższe oceny od ankietowanych analityków, maklerów i doradców finansowych w kategorii Relacje Inwestorskie, otrzymał PKN Orlen. –  Choroba braku zaufania, która w ostatnich dwóch latach boleśnie dotknęła globalną gospodarkę, sprawiła, że szczególnie cennym aktywem stały się dla inwestorów spółki  transparentne i odpowiedzialne. Teraz, po okresie wycofania z rynku giełdowego, inwestorzy stopniowo powracają i wybierają przede wszystkim akcje tych firm, które komunikują się z rynkiem w sposób przejrzysty. Tym cenniejsza jest dla nas ta nagroda – podkreślił Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

W klasyfikacji ogólnej rankingu, oceniającym dynamikę rozwoju spółek giełdowych , Orlen zajął czwarte miejsce, przeskakując pozycji 66. w roku ubiegłym. Warto zauważyć, że wyróżnienie zostało przyznane za działania w okresie niezwykle trudnym ze względu na warunki makroekonomiczne.

  – W zeszłym roku działaliśmy w najtrudniejszym otoczeniu od ponad 10 lat. Tym ważniejsze było jasne komunikowanie stojących przed spółką wyzwań i systematyczne realizowanie składanych obietnic. Cieszy nas, że w wielu aspektach udało nam się nawet przekroczyć oczekiwania rynków finansowych. PKN Orlen wkłada ogromną energię w komunikację z rynkiem. Najświeższym wymiernym efektem naszych działań, także w zakresie relacji z rynkiem, jest niedawna decyzja agencji Fitch oznaczająca poprawę oceny standingu naszej spółki – powiedział Krawiec.

  Plebiscyt Giełdowa Spółka Roku organizowany jest przez „Puls Biznesu” przy współpracy z Ośrodkiem Badawczym „Pentor” już od 11 lat. Jego twórcy co roku zwracają się z prośbą o ocenę spółek giełdowych do dwustu losowo dobranych maklerów, analityków i doradców inwestycyjnych reprezentujących domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe. Na podstawie wyboru ekspertów tworzony jest ranking najszybciej rozwijających się spółek, najlepsza z nich otrzymuje tytuł Giełdowej Spółki Roku. Patronat Honorowy nad tegoroczną odsłoną plebiscytu objął Minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad.

(op. zp)źródło: PKN Orlen

Wróć