Wiadomości

ORLEN współpracuje już z ponad 170 polskimi producentami


Nowe miejsca pracy, większa dostępność i rozpoznawalność marek, a także możliwość wejścia na nowe rynki zagraniczne – to tylko niektóre z korzyści, jakie osiągają polscy dostawcy i podwykonawcy dzięki współpracy z PKN ORLEN. WIĘCEJ czytaj w najbliższym wydaniu "Paliw Płynnych". Z pełną ofertą PKN Orlen można było zapoznać się na organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2019

Podczas tegorocznego Kongresu 590 w Rzeszowie, PKN ORLEN wraz z krajowymi dostawcami, z którymi współpracuje, zaprezentował korzyści płynące z takiego partnerstwa. Dzięki niemu, polscy kontrahenci koncernu odnotowali wzrost przychodów średnio o prawie 15% i wzrost produkcji o 9%. To z kolei spowodowało potrzebę zatrudnienia u producentów średnio 4 nowych pracowników.  Skorzystały na tym również inne małe przedsiębiorstwa, bo kontrahenci PKN ORLEN musieli zaangażować średnio 3 dodatkowych dostawców.

- Działamy globalnie, ale ważna jest dla nas idea patriotyzmu gospodarczego. Zależy nam na budowaniu świadomości naszych klientów i kontrahentów w zakresie wyboru polskich produktów. Jednocześnie możemy zapewnić stabilność krajowym, często rodzinnym firmom. W ten sposób skutecznie wzmacniamy polską gospodarkę. Pozycja lidera na rynku to olbrzymi potencjał, który chcemy w pełni wykorzystać. Dlatego współpracujemy już z ponad 170 polskimi producentami i jesteśmy otwarci na kolejnych - powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Na stacjach ORLEN już ponad 4 300 artykułów z oferty pozapaliwowej – czyli 85% – zostało wyprodukowanych w Polsce. - Współpraca dużych, narodowych koncernów, z rodzimymi przedsiębiorstwami nie tylko wzmacnia polską gospodarkę, ale jest także zgodna z oczekiwaniami klientów. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mniejsi, krajowi dostawcy oferują nie tylko doskonałą jakość produktów, co szczególnie doceniają klienci, lecz są także bardzo dobrymi partnerami w biznesie. Dlatego rozwijamy tę współpracę tak aby zmaksymalizować korzyści dla obu stron -  powiedziała Patrycja Klarecka, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Sprzedaży Detalicznej.

Rozległa sieć stacji ORLEN – blisko 1800 w całej Polsce – powoduje, że małe, często rodzinne firmy, mają szansę rozwijać się i zaistnieć na krajowym, a nie tylko lokalnym rynku. Dodatkowo badania jednoznacznie wskazują, że Polacy doceniają współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Według badań instytutu Kantar 75% Polaków uważa, że krajowi potentaci, tacy jak PKN ORLEN, powinni aktywnie angażować się we wsparcie polskich producentów. Ponadto większość, bo prawie 90% Polaków, do zakupu danego produktu zachęca informacja o jego krajowym pochodzeniu.

- To, że Orlen daje szansę małym i średnim przedsiębiorcom, to nie są tylko deklaracje i my jesteśmy tego przykładem. Rozpoczęcie współpracy z Orlenem było trampoliną do rozwoju naszego biznesu. Dzięki temu rozwijamy się i wchodzimy w nowe kategorie produktów zapewniła Małgorzata Wygonowska-Skrzyniarz, dyrektor handlowy Naturio, producenta soków.

Współpracę z Orlenem chwalił również Adrian Lach, dyrektor handlowy firmy Sekpol, producenta sękacza: - Współpracujemy z Orlenem od 2014 r. Od tego czasu firma jest w czasie bardzo intensywnego wzrostu, nasze obroty wzrosły trzykrotnie przy zachowaniu rentowności. Mam nadzieję, że nasze produkty będą wpisywać się w strategię PKN Orlen na przyszłość.

Podczas Kongresu 590 PKN Orlen wyróżnił kilkunastu rodzimych dostawców statuetkami. Wśród uhonorowanych były m.in. firmy Naturio i Sekpol.

Źródło: PKN Orlen/PAP

Wróć