Prawo

Pakiet paliwowy – co dalej z koncesjami? cz.II


W związku z docierającymi do Polskiej Izby Paliw Płynnych wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi wejścia w życie tzw. Pakietu paliwowego i Pakietu energetycznego, a w szczególności w związku z wprowadzonymi tymi regulacjami nowymi obowiązkami sprawozdawczymi i informacyjnymi implikującymi konieczność zmian koncesji OPC informujemy, iż ustawa co do zasady wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. Ogłoszenie miało miejscu w dniu 2 sierpnia 2016 roku.
 
Jednakże przepisy przejściowe do poszczególnych regulacji zawartych w ustawie wprowadzają różne daty wejścia w życie tych rozwiązań. Większość nowych regulacji, zwłaszcza tych wprowadzających nowe obowiązki sprawozdawcze i informacyjne, zacznie obowiązywać dopiero po wejściu w życie przepisów wykonawczych – ustawa zawiera odesłania do rozporządzeń Ministra Energii, które określą stosowne wzory dokumentów – sprawozdań i informacji.
 
Dotyczy to również obowiązków nałożonych na przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność polegającą na wytwarzaniu, magazynowaniu, przesyłaniu lub dystrybucji oraz obrocie paliwami ciekłymi, w tym obrocie tymi paliwami z zagranicą, na podstawie koncesji wydanych przed dniem wejścia w życie przepisów wykonawczych, składają wniosek o zmianę posiadanych koncesji w celu dostosowania ich treści do definicji paliw ciekłych, o której mowa w nowych przepisach. Te regulacje zatem wejdą w życie w terminie miesiąca od daty wejścia w życie przepisów wykonawczych.
 
O kolejnych zmianach przepisów i publikacji wszystkich wspomnianych przepisów wykonawczych, w szczególności rozporządzeń Ministra Energii dotyczących paliw ciekłych oraz rozporządzeń zawierających wzory stosownych sprawozdań i dokumentów, do składania których zobowiązani będą koncesjonariusze, będziemy Państwa informować na bieżąco.
 
oprac. Adam Toczyski, radca prawny

Wróć