Wiadomości

PERN rozstrzygnął przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach


To element realizacji II etapu rozbudowy pojemności na produkty naftowe Spółki. Dzięki inwestycjom pojemność baz magazynowych PERN zwiększy się o 126 tys. m³. Rozbudowa wpisuje się w kluczowe założenia strategii PERN do 2022 roku. WIĘCEJ czytaj w najbliższym wydaniu "Paliw Płynnych". Z pełną ofertą PERN można było zapoznać się na organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2019

 

Zbiorniki w Boronowie i Rejowcu wykona Mostostal Warszawa, a w Emilianowie i Małaszewiczach Naftoremont – Naftobudowa. Przypomnijmy, ze w ramach tego etapu trwa już budowa zbiornika o pojemności 32 tys. m³ w Koluszkach. Jednocześnie rozpoczęła się już procedura wyboru wykonawcy na budowę dwóch zbiorników oraz infrastruktury im towarzyszącej w bazie paliw w Dębogórzu. Każdy zbiornik ma mieć  pojemność 32 tys. m³.  Drugi etap rozbudowy pojemności zwiększy pojemność baz paliwowych PERN łącznie o 222 tys. m³, czyli o około 12 proc.
 
Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

- Rynek paliwowy w Polsce od 2016 roku bardzo istotnie się zmienił. Wprowadzono szereg regulacji, które w radykalny sposób ukróciły proceder nielegalnego obrotu paliwami, pozostawiając w budżecie naszego kraju miliardy złotych. To powoduje, że konieczne staje się inwestowanie w nowe pojemności, które mają służyć legalnemu obrotowi paliwami, ale również poprawiają nasze bezpieczeństwo energetyczne - mówi Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Rozbudowa pojemności na paliwa to jedna z Megainwestycji PERN, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym i znajdują swoje odzwierciedlenie w strategii Spółki do 2022 roku. Obok nich PERN rozbudowuje zbiorniki surowcowe – łącznie o około 600 tys. m³ pojemności na ropę naftową w Bazie i Terminalu Naftowym w Gdańsku – oraz system rurociągów.
 

- Na koniec 2021 roku planujemy również oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla Aglomeracji Śląskiej. Na koniec 2023 roku chcemy natomiast zbudować II nitkę rurociągu pomorskiego. Wszystkie te inwestycje radykalnie zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówi Igor Wasilewski, prezes PERN.

Igor Wasilewski, prezes PERN

 

Źródło: PERN

Wróć