Wiadomości

PKO BP i Biedronka (Martins Polska) rozwijają rynek płatności


Płatności mobilne mogą stać się alternatywą kart płatniczych.

Choć systemy takie jak mPay, MASSPAY czy SkyCash działają już od kilku lat, jak dotąd nie zdołały zdobyć znaczącego udziału w rynku. Przełomem może okazać się system płatności mobilnych IKO - wdrożony na początku marca br. przez PKO BP. Ze względu na znaną markę tego banku, wielofunkcyjność systemu oraz już rozwiniętą sieć akceptacji, projekt ten ma duże szanse na sukces.

Na razie płatności wykorzystujace w tej technologii mogą być realizowane jedynie w punktach handlowo-usługowych, które podpisały stosowne aneksy i wyposażone są w terminal  firmy eService, należącej do Grupy PKO. W bliskiej przyszłości możliwe jest jednak nawiązanie przez bank współpracy z innymi agentami rozliczeniowymi.

Co najważniejsze, koszty akceptacji transakcji przez IKO mają być zdecydowanie niższe niż te związane z przyjmowaniem płatności kartowych. To kluczowy argument, który może zachęcić do przystąpienia do sieci akceptacji płatności bezgotówkowych przedsiębiorców, którzy do tej pory się przed nimi bronili. Warto zauważyć, że poprzez wdrożenie IKO PKO BP udowadnia, że banki są w stanie osiągać satysfakcjonujące zyski z obsługi transakcji bezgotówkowych nawet w przypadku znacznego obniżenia poziomu pobieranej przez nie prowizji.

Kolejnym wyrazem sprzeciwu wobec polityki organizacji kartowych, utrzymujących w Polsce zawyżony poziom prowizji interchange, jest przygotowanie przez Jeronimo Martins Polska własnego systemu płatności mobilnych, który ma zostać uruchomiony w II kwartale br. Jako twórca systemu, właściciel sieci Biedronka nie będzie zmuszony do płacenia jakichkolwiek prowizji związanych z jego wykorzystaniem. Tym samym Biedronka udowodniła, że akceptacja płatności bezgotówkowych bez udziału Visa i MasterCard jest możliwa i wyznaczyła kierunek, który powinien być poważnie rozważony przez całe środowisko akceptantów.

Mimo bardzo dużego potencjału inicjatyw PKO BP i Jeronimo Martins Polska w długim okresie, aktualna pozostaje konieczność jak najszybszej ustawowej redukcji maksymalnego poziomu opłaty interchange w Polsce. Na rynku płatności bezgotówkowych nadal panuje niekorzystny dla niego duopol i ta sytuacja niestety szybko się nie zmieni. Tylko administracyjne obniżenie prowizji kartowych może doprowadzić do znacznego zwiększenia dynamiki rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w Polsce.

Zachęcamy do podpisania petycji popierającej projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, przygotowany przez Senat.

Wróć