Wiadomości

PNiG Kraków wraca na rynek mozambijski

 Firma Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o., (Grupa PGNiG), wraca po czterech latach do Mozambiku. Spółka podpisała kontrakt na wiercenia poszukiwawcze i horyzontalne do 2 tys. m z firmą SASOL Petroleum Temane Limitada, która należy do międzynarodowego koncernu SASOL Petroleum International. Do prac wiertniczych zostało zakontraktowane urządzenie K900, które jest w trakcie mobilizacji z Kazachstanu i zostanie przetransportowane drogą morską do Mozambiku. Następnie z portu Beira zostanie przewiezione na pole naftowe Temane - 500 km w głąb kraju do prowincji Inhambale. Rozpoczęcie prac wiertniczych jest planowane na początek listopada br.

Kontrakt został podpisany na rok z możliwością przedłużenia. Wiertnie obsługiwać będzie 11 polskich specjalistów. Do prac pomocniczych zostaną zatrudnieni i przeszkoleni, zgodnie z procedurami i wymaganiami PNIG Kraków, miejscowi pracownicy. Wartość kontraktu została objęta tajemnicą handlową.  

 ***

To już drugi afrykański kraj, w którym PNIG Kraków prowadzi serwisy wiertnicze w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego. Drugim, bardzo ważnym i cenionym rynkiem jest Uganda, gdzie pracują trzy krakowskie urządzenia wiertnicze i ponad  50 polskich pracowników.

Poza Afryką, PNIG Kraków prowadzi prace wiertnicze w: Polsce, Czechach, na Ukrainie, w Kazachstanie i Pakistanie. Firma zatrudnia 1300 pracowników, zysk netto za rok 2009 wyniósł 16 mln zł.  

 

 

Wróć