Wiadomości
Podejście Polski do wdrażania AI Act
Dziś, 10 września 2024 roku, odbyło się spotkanie Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji (AI Board). W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej i państw członkowskich, którzy omówili kwestie organizacji pracy Rady oraz działania poszczególnych krajów, które wiążą się z wdrażaniem przepisów AI Act.
Polska stawia na prostotę i innowację
Podczas spotkania głos zabrała dyrektorka Departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji, Pamela Krzypkowska, która przedstawiła zarys tego, w jaki sposób Polska zamierza wprowadzić nowe regulacje, które dotyczą sztucznej inteligencji. Zaznaczyła, że dla Polski ważne jest to, aby zmniejszyć obciążenia administracyjne, które wynikają z nowych przepisów. Dla naszego kraju istotne jest także, by dostosować przepisy do szybkich zmian technologicznych oraz zachować innowacyjność europejskiego rynku w zakresie AI.
Pierwsze prawo, które reguluje AI na świecie
Przypomnijmy, że europejski Akt o Sztucznej Inteligencji (AI Act) to pierwsze na świecie prawo, które w kompleksowy sposób odpowiada na wyzwania związane z rozwojem technologii AI. Unijne przepisy muszą zostać wdrożone w każdym państwie członkowskim. AI Act ma zapewnić bezpieczne i etyczne wykorzystywanie sztucznej inteligencji, uwzględniając prawa obywateli, a jednocześnie wspierając innowacje technologiczne. Nowe regulacje obejmują m.in. wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez AI oraz zasady zarządzania cyklem życia systemów AI.
Link do aktualności >>><<<
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji